
Indramat Kds 1.1-100-300-w1 Ac Drive - 100-300w Output Power , Customizable Settings, Energy Efficiency, High Performance, Remote Monitoring
Price: 30240.00 INR / Piece
(27000.00 INR + 12% GST)
Get Latest Price
MRP:
39500.00 INR / Piece
Weight :
1.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Features | Precise control, Energy efficiency, Quiet operation, Easy integration, High performance, Reliable operation, Customizable settings, Remote monitoring, Reduced downtime |
| Humidity % | Max. 90% (non-condensing) |
| Overheating Protection | YES |
| Efficiency | >94% |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Connector Type | Screw Connector |
| Power Factor | >0.95 |
| Feature | High Reliability, Integrated Cooling Fan, Easy Mounting |
| Shape | Rectangular |
| IP Rating | IP20 |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Color | Grey |
| Operating Temperature | 0C to +45C |
| Insulation Material | High Grade Insulation |
| Product Type | AC Drive Module |
| Application | Industrial Automation, Servo Drive Control |
| Protection Level | Other, Overvoltage, Short Circuit, Overload |
| Frequency (MHz) | 50/60 Hz |
| Rated Voltage | 3 x 220-230 V/400-460 V AC |
| Energy Consumption | Low Power Consumption |
| Output Type | AC Output |
| Dimension (L*W*H) | 390 x 80 x 280 mm |
| Weight | 6.5 kg |
| Size | Standard Module |
| Input Voltage | 3 x 220-230 V/400-460 V AC |
| Phase | Three Phase |
| Connection Type | Terminal Block |
| Material | Metal/Plastic Composite |
| Payment Terms | Letter of Credit (L/C), Letter of Credit at Sight (Sight L/C), Western Union, Paypal, Others, Telegraphic Transfer (T/T), Delivery Point (DP), Days after Acceptance (DA), Cash in Advance (CID), Cheque, Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | 100 Per Day |
| Delivery Time | 1 Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | AS PER CUSTOMER REQUIRED |
| Main Export Market(s) | Australia, Eastern Europe, Western Europe, Middle East, Central America, South America, Asia, North America, Africa |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | INDRAMAT KDS 1.1-100-300-W1 AC Drive |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Pkg Box Breadth | 25.00 cm |
| Moq | 1 |
| Pkg Box Height | 50.00 cm |
| Price | 27000.00 INR (Approx.) |
| Packsize | 1 |
| Shipping Type | free |
| Weight | 1.00 Kilogram |
| Brand Name | INDRAMAT |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| MRP | 39500.00 INR |
| Returnable | No |
| Price Type | fixed |
| GSTIN | 12% |
| Max Quantity | 10 |
| Mop | 1 |
| Stock Quantity | 10 |
| Color | Grey |
| Min Quantity | 1 |
| Currency | INR |
| Pkg Box Length | 20.00 cm |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
Product Overview
Key Features
Company Details
Business Type
Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler
Employee Count
25
Establishment
1993
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24AGMPL3365M1ZZ
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AGMPL3365M1ZZ
Bhavnagar, Gujarat
Proprietor
Mr Hussain Memon
Members since
8 Years
Address
Opp.Hanumanji Mandir, Vadva Talavadi Main Road, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
plc control panels in Bhavnagar
Report incorrect details

































