
Fire Extinguisher By Newtech Automation
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Fire Suppressant |
| Dominant Color | Red |
| Extinguishing Agent | Dry Chemical |
| Capacity | 2kg |
| Weight | 3kg |
| Dimensions | 250x150 mm |
| Usage | Fire suppression for Class A, B, and C fires. Suitable for offices, homes, and vehicles. |
| Standard | UL Listed |
| Features | Fast action, Easy use, Compact size, Portable, Safe, Eco-friendly |
Product Overview
Key Features
Silent Features:
* Automatic activation
* Light in weight
* Compact in size
* Mobile
* Extremely easy to use
* Negligible installation
* Non toxic
* Lightning fast in operation
* Non hazardous
* Bio-degradable
* Ozone friendly
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Newtech Automation has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Fire-fighting & Fire Protection Equipment in bulk from Newtech Automation at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
3
Establishment
2012
GST NO
24AOQPP5769P1ZS
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AOQPP5769P1ZS
Vadodara, Gujarat
Proprietor
Mr. Vipul Patel
Address
Plot No. 112, Hariom Nagar, Atma Jyoti Ashram Road, Near Ellora Park, Vadodara, Gujarat, 390021, India
fire extinguishers in Vadodara
Report incorrect details









































