
Fire Extinguisher
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Fire Extinguisher |
| Color | Red |
| Capacity | 2.5 kg |
| Extinguishing Agent | Dry Chemical |
| Operating Pressure | 15 bar |
| Dimensions | 350 x 100 mm |
| Weight | 3 kg |
| Safety Standard | UL Listed |
| Usage | Class A, B, and C fires. Suitable for small fires in homes, offices, garages, etc. |
| Features | Fire Suppression, Safety Device, Easy Use, Environment Friendly, Non-toxic, High Efficiency |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Ocean Enterprises has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Fire-fighting & Fire Protection Equipment in bulk from Ocean Enterprises at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier, Wholesaler, Retailer
Employee Count
10
Establishment
2004
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27AAKFM4839K1ZQ
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AAKFM4839K1ZQ
Mumbai, Maharashtra
Proprietor
Md. H. Dahodwala
Address
Husainbhai Bldg., 17, Janijkar Street, Ground Floor, Masjid Bunder West, Mumbai, Maharashtra, 400003, India
fire extinguishers in Mumbai
Report incorrect details









































