
Ethyl Acetate Grade: Industrial
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
200
In Stock
Product Specifications
| Physical Form | Liquid |
| Grade | Industrial |
| Storage | Other |
| Molecular Weight | 88.11 g/mol |
| Density | 902 kg/mA |
| Usage | Ethyl acetate is a widely used solvent, especially for paints, varnishes, lacquers, cleaning mixtures, and perfumes. |
| CAS No | 141-78-6 |
| Application | Industrial |
| Properties | Ethyl Acetate is a colorless liquid with a smell similar to glue or nail polish that is used as an industrial solvent. |
| Melting Point | -83.6 A C |
| Molecular Formula | C4H8O2 |
| Supply Ability | 20000 Per Week |
| Packaging Details | 180KG PLASTIC DRUM |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Established in 1981, Dhalop Chemicals is one of India's leading manufacturers of Specialty Chemicals, based in Mumbai. High Quality Raw Materials, Cutting Edge technology, along with a technical expertise of 40 years enables us to deliver cost effective solutions to our customers. Our Proprietary Blends serve the below sectors - Cleaning & Hygiene Coatings Oil Fields Paints Resins Water Treatment Dhalop Chemicals had recognized the need for Cost Effective Blends and consider it our duty protect customers from High costs and price fluctuations in the Chemical Industry. Most of our clients are Repeat buyers, which is a testimony of our Quality, Service and Commitment.
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Distributor, Supplier
Employee Count
55
Establishment
1981
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27AAACD2258G1ZV
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AAACD2258G1ZV
Mumbai, Maharashtra
Marketing Manager
Mr. Karrtik Rathod
Address
C/211-213, Morya House, Off. New Link Road, Andheri (West), Mumbai, Maharashtra, 400053, India
ethyl acetate in Mumbai
Report incorrect details

































