
Electric Lunch Box - Premium Quality, Energy Efficient Heating, Durable Design | Excellent Functioning, Long Lifespan, Low Power Consumption
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Lunch Box |
| Dominant Color | White |
| Material | Plastic |
| Power | 100W |
| Voltage | 12V |
| Dimensions | 20x15x10cm |
| Weight | 1kg |
| Usage | Heating food at work or school |
| Warranty | 1 year |
| Features | Heats food, Retains heat, Portable, Energy efficient, Durable design |
Product Overview
Key Features
Reckoned to be the leaders in the industry,
we are engaged in providing Electric
Lunch Box from past many years. This high quality Electric Lunch Box is ideal for heating food and it also helps to
retain its value. Manufactured using the best grade raw materials and
ultra-modern techniques, this product is diligently passed through various
quality checks that are performed under the guidance of our professionals so as
to assure the quality of the product. Moreover, this electricity operated
lunchbox is acclaimed for its longer functional life.
Features:
- Precisely
engineered - Strong designs
- Consumes less
power - Excellent
functioning
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, TRANS INSULATIONS has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Commercial Kitchen Equipment in bulk from TRANS INSULATIONS at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
4
Establishment
1991
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Mumbai, Maharashtra
Proprietor
Mr. Mukesh Trivedi
Address
Parshvadeep, 27, 2nd Floor, 140, Princess Street, Mumbai, Maharashtra, 400002, India
electric lunch box in Mumbai
Report incorrect details






































