
Beckoff Em7004 - Modular Design, High Speed , Compact Design, Flexible Configuration, Reduced Downtime , Reliable Performance
Price: 7000.00 INR / Piece
(7000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Features | High speed, Compact design, Easy installation, Reliable performance, Modular design, Cost-effective, Flexible configuration, Scalable solution, Enhanced productivity, Reduced downtime |
| Feature | High-speed EtherCAT communication |
| Surface Finish | Matte |
| IP Rating | IP20 |
| Humidity % | 95% (non-condensing) |
| Shape | Rectangular |
| Insulation Material | Plastic |
| Overheating Protection | YES |
| Operating Temperature | 0AdegC to +55AdegC |
| Color | Grey |
| Efficiency | High |
| Connector Type | Push-in connector |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Product Type | EtherCAT Module |
| Application | Industrial Automation |
| Protection Level | Other, IP20 |
| Frequency (MHz) | DC, not applicable |
| Rated Voltage | 24 V DC |
| Energy Consumption | 2 W |
| Output Type | Digital Output |
| Dimension (L*W*H) | 100 mm x 49 mm x 36 mm |
| Weight | 115 g |
| Size | Compact |
| Phase | Three Phase |
| Input Voltage | 24 V DC |
| No Of Poles | 4 |
| Material | Plastic, Metal |
| Connection Type | Ethernet, Terminal Block |
| Payment Terms | Cash on Delivery (COD), Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID), Cheque, Days after Acceptance (DA), Delivery Point (DP), Letter of Credit at Sight (Sight L/C), Telegraphic Transfer (T/T), Western Union, Others, Letter of Credit (L/C) |
| Supply Ability | 100 Per Day |
| Delivery Time | 1 Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | AS PER CUSTOMER |
| Main Export Market(s) | Asia, Australia, Central America, North America, South America, Eastern Europe, Western Europe, Middle East, Africa |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | BECKOFF EM7004 |
| Packsize | 1 |
| Currency | INR |
| Returnable | No |
| Color | Grey |
| Brand Name | BECKHOFF |
| Price Type | fixed |
| Mop | 1 |
| Moq | 1 |
| Product Unit | 40 Piece/Pieces |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Price | 7000.00 INR (Approx.) |
| Stock Quantity | 405 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Company Details
WE MAINLY DEAL WITH USED MATERIAL OF ALL MAKE, LIKE - SERVO DRIVE, SERVO MOTOR, CNC CONTROLLER, PLC, HMI, AC DRIVE, DC DRIVE, SMPS,SERVO DRIVE REPAIRING SERVICE, AC DRIVE REPARING SERVICE, ALL INDUSTRIAL DISCONTINUED PRODUCTS.
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler, Retailer, Dealer
Employee Count
8
Establishment
2013
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24ECXPP8360K1ZN
Payment Mode
Cash Advance (CA)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24ECXPP8360K1ZN
Bhavnagar, Gujarat
Proprietor
Mr. Javed Pariyani
Members since
7 Years
Address
Royal Complex Shop- G2, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
plc automation control panel in Bhavnagar
Report incorrect details


































