
Beckhoff Kl6904 - Compact Design, High Performance | Easy Installation, Reliable Operation, Versatile Applications
Price: 3000.00 INR / Piece
(3000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
3
In Stock
Product Specifications
| Features | Compact design, Easy installation, High performance, Reliable operation, Versatile applications |
| Efficiency | High transmission reliability |
| Mounting Type | DIN Rail Mounting |
| Shape | Rectangular |
| Feature | Bus extension terminal for serial linkage |
| Insulation Material | Industrial Composite Insulation |
| Humidity % | Up to 95% (non-condensing) |
| Connector Type | Serial Bus Connector (bus coupler) |
| Operating Temperature | 0 AdegC ... +55 AdegC |
| Color | Grey |
| Overheating Protection | YES |
| IP Rating | IP20 |
| Surface Finish | Matte Industrial Finish |
| Product Type | Bus Coupler Terminal Module |
| Application | Industrial Automation, Fieldbus Systems |
| Protection Level | Other, Short-circuit proof / Reverse polarity protection |
| Frequency (MHz) | DC |
| Rated Voltage | 24 V DC |
| Energy Consumption | Typically 17 mA |
| Output Type | Supports serial communication for bus systems |
| Dimension (L*W*H) | 15 mm x 150 mm x 68 mm |
| Weight | Approx. 60 g |
| Phase | Single Phase |
| Input Voltage | 24 V DC |
| Size | Standard DIN rail module size |
| Connection Type | Spring force terminal |
| No Of Poles | 4 |
| Material | Industrial Grade Plastic, Metal Components |
| Payment Terms | Cash on Delivery (COD), Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID), Cheque, Days after Acceptance (DA), Delivery Point (DP), Letter of Credit at Sight (Sight L/C), Telegraphic Transfer (T/T), Western Union, Others, Letter of Credit (L/C) |
| Supply Ability | 100 Per Day |
| Delivery Time | 1 Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | AS PER CUSTOMER |
| Main Export Market(s) | Asia, Australia, Central America, North America, South America, Eastern Europe, Western Europe, Middle East, Africa |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | BECKHOFF KL6904 |
| Packsize | 1 |
| Price Type | fixed |
| Brand Name | BECKHOFF |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Mop | 3 |
| Price | 3000.00 INR (Approx.) |
| Stock Quantity | 15 |
| Currency | INR |
| Product Unit | 3 Piece/Pieces |
| Moq | 3 |
| Color | Grey |
| Returnable | No |
| Minimum Ordered Packs | 3 |
| Minimum Order Quantity | 3 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Company Details
WE MAINLY DEAL WITH USED MATERIAL OF ALL MAKE, LIKE - SERVO DRIVE, SERVO MOTOR, CNC CONTROLLER, PLC, HMI, AC DRIVE, DC DRIVE, SMPS,SERVO DRIVE REPAIRING SERVICE, AC DRIVE REPARING SERVICE, ALL INDUSTRIAL DISCONTINUED PRODUCTS.
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler, Retailer, Dealer
Employee Count
8
Establishment
2013
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24ECXPP8360K1ZN
Payment Mode
Cash Advance (CA)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24ECXPP8360K1ZN
Bhavnagar, Gujarat
Proprietor
Mr. Javed Pariyani
Members since
7 Years
Address
Royal Complex Shop- G2, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
plc automation control panel in Bhavnagar
Report incorrect details


































