
Beckhoff Kl3311 - Compact Design, High Accuracy, Modular Design | Cost-effective, Remote Monitoring, User-friendly, Reliable Performance, Long Lifespan
Price: 3500.00 INR / Piece
(3500.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
20
In Stock
Product Specifications
| Features | Compact design, Easy installation, Reliable performance, Modular design, High accuracy, Cost-effective, Versatile application, High efficiency, Long lifespan, Easy to program, User-friendly, Remote monitoring, Data logging, High speed, Low maintenance |
| Efficiency | High signal accuracy, low crosstalk |
| Overheating Protection | Other, Integrated protection circuits |
| Feature | 1-channel analog input for resistance sensors |
| Humidity % | 95% (no condensation) |
| IP Rating | IP20 |
| Mounting Type | DIN rail mounting |
| Insulation Material | High-quality plastic (housing) |
| Connector Type | Bus Terminal connection |
| Operating Temperature | 0AdegC to +55AdegC |
| Surface Finish | Matte |
| Shape | Rectangular |
| Color | Grey |
| Product Type | Analog Input Terminal |
| Application | Temperature Measurement (PT100, RTD Sensors) |
| Protection Level | Other, Integrated overvoltage protection |
| Frequency (MHz) | DC to 10 kHz (signal acquisition) |
| Rated Voltage | 24V DC (power supply) |
| Energy Consumption | approx. 0.85 W |
| Output Type | Digital (to bus system) |
| Dimension (L*W*H) | approx. 100 mm x 15 mm x 68 mm |
| Weight | approx. 70 g |
| Input Voltage | 24V DC |
| Size | Standard terminal module |
| Phase | Single Phase |
| Connection Type | Push-in (Spring-clamp) terminal |
| Material | Plastic, Electronic Components |
| No Of Poles | 2 |
| Payment Terms | Delivery Point (DP), Letter of Credit (L/C), Letter of Credit at Sight (Sight L/C), Telegraphic Transfer (T/T), Western Union, Paypal, Cash Advance (CA), Others, Days after Acceptance (DA), Cash in Advance (CID), Cheque |
| Supply Ability | 100 Per Day |
| Delivery Time | 1 Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | AS PER CUSTOMER |
| Main Export Market(s) | Australia, North America, South America, Eastern Europe, Western Europe, Middle East, Africa, Central America, Asia |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | BECKHOFF KL3311 |
| Moq | 20 |
| Product Unit | 80 Piece/Pieces |
| Color | Grey |
| Brand Name | BECKHOFF |
| Stock Quantity | 100 |
| Returnable | No |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Packsize | 1 |
| Price | 3500.00 INR (Approx.) |
| Price Type | fixed |
| Mop | 20 |
| Currency | INR |
| Minimum Order Quantity | 20 |
| Minimum Ordered Packs | 20 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Company Details
WE MAINLY DEAL WITH USED MATERIAL OF ALL MAKE, LIKE - SERVO DRIVE, SERVO MOTOR, CNC CONTROLLER, PLC, HMI, AC DRIVE, DC DRIVE, SMPS,SERVO DRIVE REPAIRING SERVICE, AC DRIVE REPARING SERVICE, ALL INDUSTRIAL DISCONTINUED PRODUCTS.
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler, Retailer, Dealer
Employee Count
8
Establishment
2013
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24ECXPP8360K1ZN
Payment Mode
Cash Advance (CA)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24ECXPP8360K1ZN
Bhavnagar, Gujarat
Proprietor
Mr. Javed Pariyani
Members since
7 Years
Address
Royal Complex Shop- G2, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
plc automation control panel in Bhavnagar
Report incorrect details











































