
Beckhoff Kl1002 - Compact, Modular Design | Cost-effective, Easy Installation, Enhanced Control, Flexible Configuration, High Reliability
Price: 4000.00 INR / Piece
(4000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
3
In Stock
Product Specifications
| Features | Compact design, Easy installation, Modular design, High reliability, Flexible configuration, Cost-effective, Reduced downtime, Improved efficiency, Enhanced control, Simplified maintenance |
| Operating Temperature | 0AdegC ... +55AdegC |
| Connector Type | Multi-pin terminal blocks |
| IP Rating | IP20 |
| Humidity % | <95%, non-condensing |
| Shape | Slim rectangular module |
| Mounting Type | DIN rail mounting |
| Surface Finish | Matte textured |
| Overheating Protection | Other, Integrated thermal protection |
| Feature | 2 channels for digital input |
| Insulation Material | Polycarbonate |
| Color | Light grey |
| Efficiency | High signal integrity, low power consumption |
| Product Type | Digital Input Terminal |
| Application | Used for digital signal acquisition in automation systems |
| Protection Level | Other, Standard circuit and overload protection |
| Frequency (MHz) | Supports up to 500 Hz signal frequency |
| Rated Voltage | 24 V DC |
| Energy Consumption | Typically 0.65 W |
| Output Type | N/A (Input terminal only) |
| Dimension (L*W*H) | approx. 12 mm x 100 mm x 68 mm |
| Weight | approx. 60 g |
| Input Voltage | 24 V DC |
| Size | Standard Beckhoff KL series size |
| Phase | Single Phase |
| No Of Poles | 2 |
| Connection Type | Push-in spring connection |
| Material | Industrial grade polycarbonate body |
| Payment Terms | Days after Acceptance (DA), Letter of Credit (L/C), Letter of Credit at Sight (Sight L/C), Telegraphic Transfer (T/T), Western Union, Paypal, Others, Delivery Point (DP), Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID), Cheque |
| Supply Ability | 100 Per Day |
| Delivery Time | 1 Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | AS PER CUSTOMER |
| Main Export Market(s) | Western Europe, Australia, North America, South America, Eastern Europe, Middle East, Africa, Central America, Asia |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | BECKHOFF KL1002 |
| Stock Quantity | 15 |
| Currency | INR |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Color | Light grey |
| Mop | 3 |
| Returnable | No |
| Brand Name | BECKHOFF |
| Price Type | fixed |
| Price | 4000.00 INR (Approx.) |
| Packsize | 1 |
| Product Unit | 3 Piece/Pieces |
| Moq | 3 |
| Minimum Ordered Packs | 3 |
| Minimum Order Quantity | 3 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Company Details
WE MAINLY DEAL WITH USED MATERIAL OF ALL MAKE, LIKE - SERVO DRIVE, SERVO MOTOR, CNC CONTROLLER, PLC, HMI, AC DRIVE, DC DRIVE, SMPS,SERVO DRIVE REPAIRING SERVICE, AC DRIVE REPARING SERVICE, ALL INDUSTRIAL DISCONTINUED PRODUCTS.
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler, Retailer, Dealer
Employee Count
8
Establishment
2013
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24ECXPP8360K1ZN
Payment Mode
Cash Advance (CA)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24ECXPP8360K1ZN
Bhavnagar, Gujarat
Proprietor
Mr. Javed Pariyani
Members since
7 Years
Address
Royal Complex Shop- G2, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
plc automation control panel in Bhavnagar
Report incorrect details











































