
Beckhoff Kl1418 - Compact Design, High Performance | Cost-effective, Durable, Easy Installation, Flexible Configuration, Modular Design
Price: 4000.00 INR / Piece
(4000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
60
In Stock
Product Specifications
| Features | Compact design, Easy installation, High reliability, Modular design, Flexible configuration, Cost-effective, Wide range of applications, Easy maintenance, High performance, Durable |
| Insulation Material | High-grade insulating plastic |
| Overheating Protection | Other, Integrated diagnostics for output faults |
| Surface Finish | Molded plastic |
| Connector Type | CAGE CLAMPA(r) technology |
| Humidity % | 95% (no condensation) |
| Efficiency | Optimized for minimal internal power loss |
| IP Rating | IP20 |
| Operating Temperature | 0AdegC to +55AdegC |
| Feature | 8 channel digital outputs, diagnostics LED |
| Shape | Rectangular module |
| Mounting Type | DIN-rail mounting |
| Color | Light grey with color-coded areas |
| Product Type | Beckhoff Bus Terminal (Digital Output) |
| Application | Industrial automation, PLC I/O extension |
| Protection Level | Other, Basic terminal protection |
| Frequency (MHz) | DC switching, not frequency-based |
| Rated Voltage | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Energy Consumption | Typically 0.60 W |
| Output Type | Digital (open collector, sourcing) |
| Dimension (L*W*H) | Approx. 52 mm x 12 mm x 68 mm |
| Weight | approximately 70 g |
| Phase | Single phase (digital output module) |
| Input Voltage | Powered via KL/KS Bus Coupler |
| Size | Terminal width 12 mm |
| Material | Plastic housing with electronic components |
| No Of Poles | 8 channels (digital output) |
| Connection Type | CAGE CLAMPA(r) (Spring terminals) |
| Payment Terms | Cheque, Letter of Credit (L/C), Letter of Credit at Sight (Sight L/C), Telegraphic Transfer (T/T), Western Union, Paypal, Others, Cash Advance (CA), Delivery Point (DP), Days after Acceptance (DA), Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 100 Per Day |
| Delivery Time | 1 Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | AS PER CUSTOMER |
| Main Export Market(s) | Australia, North America, South America, Eastern Europe, Western Europe, Middle East, Central America, Asia, Africa |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | BECKHOFF KL1418 |
| Mop | 60 |
| Returnable | No |
| Color | Light grey with color-coded areas |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Packsize | 1 |
| Moq | 60 |
| Product Unit | 60 Piece/Pieces |
| Price | 4000.00 INR (Approx.) |
| Stock Quantity | 180 |
| Brand Name | BECKHOFF |
| Price Type | fixed |
| Currency | INR |
| Minimum Ordered Packs | 60 |
| Minimum Order Quantity | 60 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Company Details
WE MAINLY DEAL WITH USED MATERIAL OF ALL MAKE, LIKE - SERVO DRIVE, SERVO MOTOR, CNC CONTROLLER, PLC, HMI, AC DRIVE, DC DRIVE, SMPS,SERVO DRIVE REPAIRING SERVICE, AC DRIVE REPARING SERVICE, ALL INDUSTRIAL DISCONTINUED PRODUCTS.
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler, Retailer, Dealer
Employee Count
8
Establishment
2013
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24ECXPP8360K1ZN
Payment Mode
Cash Advance (CA)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24ECXPP8360K1ZN
Bhavnagar, Gujarat
Proprietor
Mr. Javed Pariyani
Members since
7 Years
Address
Royal Complex Shop- G2, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
plc automation control panel in Bhavnagar
Report incorrect details











































