
Beckhoff Kl1408 - Modular Design, High Density | Cost-effective, Durable, Easy Installation, Reliable Performance, Space Saving, Versatile Applications
Price: 9000.00 INR / Piece
(9000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Features | High density, Modular design, Easy installation, Reliable performance, Cost-effective, Space saving, Versatile applications, Durable construction |
| Operating Temperature | 0AdegC to +55AdegC |
| Surface Finish | Matte |
| Color | Grey |
| Insulation Material | Polycarbonate |
| Connector Type | Spring Terminal Block |
| Shape | Rectangular |
| Humidity % | 95% max, non-condensing |
| Feature | 8 digital inputs, Compact design |
| Efficiency | High Signal Accuracy |
| Mounting Type | DIN-Rail |
| IP Rating | IP20 |
| Overheating Protection | Other, Yes, via internal logic |
| Product Type | Digital Input Terminal |
| Application | Signal Acquisition, PLCs, Automation Systems |
| Protection Level | Other, Short-circuit and overload protected |
| Frequency (MHz) | DC Inputs, No Frequency Spec |
| Rated Voltage | 24 V DC |
| Energy Consumption | Typically 0.65 W |
| Output Type | Digital Input (Sinking or Sourcing) |
| Dimension (L*W*H) | Approx. 100mm x 12mm x 70mm |
| Weight | Approx. 65 g |
| Phase | Single-phase |
| Size | Standard Bus Terminal Size |
| Input Voltage | 24 V DC |
| No Of Poles | 8 Channels |
| Connection Type | Push-in (Spring) Terminals |
| Material | Industrial Plastic Housing |
| Payment Terms | Letter of Credit at Sight (Sight L/C), Cheque, Letter of Credit (L/C), Telegraphic Transfer (T/T), Western Union, Paypal, Others, Delivery Point (DP), Cash Advance (CA), Days after Acceptance (DA), Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 100 Per Day |
| Delivery Time | 1 Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | AS PER CUSTOMER |
| Main Export Market(s) | Australia, Central America, North America, South America, Western Europe, Middle East, Eastern Europe, Asia, Africa |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | BECKHOFF KL1408 |
| Stock Quantity | 95 |
| Mop | 1 |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Product Unit | 30 Piece/Pieces |
| Moq | 1 |
| Brand Name | BECKHOFF |
| Color | Grey |
| Returnable | No |
| Price | 9000.00 INR (Approx.) |
| Currency | INR |
| Packsize | 1 |
| Price Type | fixed |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Company Details
WE MAINLY DEAL WITH USED MATERIAL OF ALL MAKE, LIKE - SERVO DRIVE, SERVO MOTOR, CNC CONTROLLER, PLC, HMI, AC DRIVE, DC DRIVE, SMPS,SERVO DRIVE REPAIRING SERVICE, AC DRIVE REPARING SERVICE, ALL INDUSTRIAL DISCONTINUED PRODUCTS.
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler, Retailer, Dealer
Employee Count
8
Establishment
2013
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24ECXPP8360K1ZN
Payment Mode
Cash Advance (CA)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24ECXPP8360K1ZN
Bhavnagar, Gujarat
Proprietor
Mr. Javed Pariyani
Members since
7 Years
Address
Royal Complex Shop- G2, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
plc automation control panel in Bhavnagar
Report incorrect details











































