
Beckhoff Kl2794 - Compact Size, High Performance Modular Design | Durable, Cost-effective, Easy Installation, Reliable Operation, Flexible
Price: 3000.00 INR / Piece
(3000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
3
In Stock
Product Specifications
| Features | Modular design, Easy installation, Durable, High performance, Reliable operation, Compact size, Flexibility, Cost-effective |
| Humidity % | 95% (no condensation) |
| Connector Type | Bus connection |
| Overheating Protection | Other, Integrated electronic protection |
| Color | Light Grey |
| Efficiency | High, optimized for automation |
| Power Factor | Typically 1.0 |
| Mounting Type | DIN Rail Mounting |
| Surface Finish | Matte |
| Feature | Manual Override, Status LEDs |
| Operating Temperature | 0AdegC to +55AdegC |
| IP Rating | IP20 |
| Insulation Material | Polycarbonate |
| Shape | Rectangular |
| Product Type | Digital Output Terminal |
| Application | Control of Shutters, Blinds, and Roller Drives |
| Protection Level | Other, Short-circuit protection, Overload protection |
| Frequency (MHz) | 50/60 Hz |
| Rated Voltage | 230 V AC |
| Energy Consumption | Approx. 1.5 W |
| Output Type | Triac, Floating Output |
| Dimension (L*W*H) | 15 mm x 100 mm x 68 mm |
| Weight | Approx. 70 g |
| Size | Standard I/O Terminal Size |
| Phase | Single Phase |
| Input Voltage | 24 V DC (for logic) |
| Connection Type | Push-in Spring Connection |
| No Of Poles | 4 Channels (4 Poles) |
| Material | Plastic Housing |
| Supply Ability | 100 Per Day |
| Delivery Time | 1 Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | AS PER CUSTOMER |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | BECKHOFF KL2794 |
| Color | Light Grey |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Mop | 3 |
| Price | 3000.00 INR (Approx.) |
| Packsize | 1 |
| Returnable | No |
| Price Type | fixed |
| Product Unit | 3 Piece/Pieces |
| Stock Quantity | 15 |
| Moq | 3 |
| Currency | INR |
| Brand Name | BECKHOFF |
| Minimum Ordered Packs | 3 |
| Minimum Order Quantity | 3 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Company Details
WE MAINLY DEAL WITH USED MATERIAL OF ALL MAKE, LIKE - SERVO DRIVE, SERVO MOTOR, CNC CONTROLLER, PLC, HMI, AC DRIVE, DC DRIVE, SMPS,SERVO DRIVE REPAIRING SERVICE, AC DRIVE REPARING SERVICE, ALL INDUSTRIAL DISCONTINUED PRODUCTS.
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler, Retailer, Dealer
Employee Count
8
Establishment
2013
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24ECXPP8360K1ZN
Payment Mode
Cash Advance (CA)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24ECXPP8360K1ZN
Bhavnagar, Gujarat
Proprietor
Mr. Javed Pariyani
Members since
7 Years
Address
Royal Complex Shop- G2, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
hmi in Bhavnagar
Report incorrect details


























