
Beckhoff Kl2114 - Used, Compact Size, Modular Design | High Performance, Durable, Easy Installation, User-friendly, Widely Compatible
Price: 3000.00 INR / Piece
(3000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
100
In Stock
Product Specifications
| Features | Modular design, Easy installation, High performance, Durable, Reliable, Cost-effective, Widely compatible, Compact size, Flexibility, User-friendly |
| Overheating Protection | Other, Integrated short-circuit protection |
| Color | Light grey with color-coded connection points |
| Feature | 4-channel digital output, independent diagnostics |
| Humidity % | 95% RH non-condensing |
| Mounting Type | DIN rail mounting |
| Insulation Material | PC (polycarbonate) |
| IP Rating | IP20 |
| Shape | Rectangular |
| Surface Finish | Matte |
| Operating Temperature | 0AdegC to +55AdegC |
| Efficiency | High efficiency solid-state switching |
| Connector Type | Spring cage |
| Product Type | Digital Output Terminal |
| Application | PLC automation, industrial control systems |
| Protection Level | Other, Short-circuit and overload protected |
| Frequency (MHz) | DC operation, not applicable |
| Rated Voltage | 24 V DC |
| Energy Consumption | approx. 0.25 W |
| Output Type | Digital |
| Dimension (L*W*H) | approx. 52 x 12 x 68 mm |
| Weight | approx. 60 g |
| Phase | Single Phase |
| Input Voltage | Not applicable (output terminal) |
| Size | Standard terminal size, 12 mm width |
| No Of Poles | 4 |
| Connection Type | Push-in |
| Material | Plastic, electronic components |
| Payment Terms | Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID), Cheque, Days after Acceptance (DA), Delivery Point (DP), Letter of Credit at Sight (Sight L/C), Telegraphic Transfer (T/T), Western Union, Others, Letter of Credit (L/C) |
| Supply Ability | 100 Per Day |
| Delivery Time | 1 Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | AS PER CUSTOMER |
| Main Export Market(s) | Asia, Australia, Central America, North America, South America, Eastern Europe, Western Europe, Middle East, Africa |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | BECKHOFF KL2114 |
| Price | 3000.00 INR (Approx.) |
| Color | Light grey with color-coded connection points |
| Price Type | fixed |
| Brand Name | BECKHOFF |
| Product Unit | 100 Piece/Pieces |
| Packsize | 1 |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Stock Quantity | 1000 |
| Moq | 100 |
| Mop | 100 |
| Currency | INR |
| Returnable | No |
| Minimum Order Quantity | 100 |
| Minimum Ordered Packs | 100 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Company Details
WE MAINLY DEAL WITH USED MATERIAL OF ALL MAKE, LIKE - SERVO DRIVE, SERVO MOTOR, CNC CONTROLLER, PLC, HMI, AC DRIVE, DC DRIVE, SMPS,SERVO DRIVE REPAIRING SERVICE, AC DRIVE REPARING SERVICE, ALL INDUSTRIAL DISCONTINUED PRODUCTS.
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler, Retailer, Dealer
Employee Count
8
Establishment
2013
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24ECXPP8360K1ZN
Payment Mode
Cash Advance (CA)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24ECXPP8360K1ZN
Bhavnagar, Gujarat
Proprietor
Mr. Javed Pariyani
Members since
7 Years
Address
Royal Complex Shop- G2, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
plc automation control panel in Bhavnagar
Report incorrect details

































