
Beckhoff Kl9110
Price: 6000.00 INR / Piece
(6000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Overheating Protection | Other, Electronic Fuse with Short-circuit protection |
| Mounting Type | DIN Rail Mounting |
| Connector Type | Bus terminal connectors |
| Color | Light Grey with color markings |
| Feature | Enables extension of Bus Terminal segment |
| Efficiency | High, with minimal loss |
| Humidity % | 95% (no condensation) |
| Surface Finish | Matt / Standard Industrial |
| Operating Temperature | 0 AdegC to +55 AdegC |
| Insulation Material | High-grade plastic insulation |
| Shape | Rectangular |
| IP Rating | IP20 |
| Product Type | Bus Terminal aEUR" Power Feed Terminal |
| Application | Power Feed for K-bus (Beckhoff Bus Terminal System) |
| Protection Level | Other, Short-circuit protection on electronic fuse |
| Frequency (MHz) | DC Application |
| Rated Voltage | 24 V DC (typical) |
| Energy Consumption | Negligible, Standalone Power Feed |
| Output Type | K-bus Power Feed |
| Dimension (L*W*H) | approx. 12 mm x 100 mm x 70 mm |
| Weight | approx. 65 g |
| Phase | Single Phase |
| Input Voltage | 24 V DC |
| Size | Standard Terminal size |
| No Of Poles | 2 |
| Material | Plastic, Metal Components |
| Connection Type | Spring-loaded (push-in terminals) |
| Payment Terms | Cash on Delivery (COD), Letter of Credit (L/C), Paypal, Others, Western Union, Letter of Credit at Sight (Sight L/C), Cash Against Delivery (CAD), Telegraphic Transfer (T/T), Delivery Point (DP), Days after Acceptance (DA), Cash in Advance (CID), Cheque, Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | 100 Per Day |
| Delivery Time | 1 Hours |
| Sample Available | Yes |
| Packaging Details | AS PER CUSTOMER |
| Main Export Market(s) | Western Europe, Australia, North America, South America, Eastern Europe, Middle East, Central America, Asia, Africa |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | BECKHOFF KL9110 |
| Moq | 1 |
| Currency | INR |
| Packsize | 1 |
| Product Unit | 50 , , Piece/Pieces |
| Price | 6000.00 INR (Approx.) |
| Brand Name | BECKHOFF KL9110 |
| Color | Light Grey with color markings |
| Price Type | fixed |
| Mop | 1 |
| Unit Type | , Piece/Pieces |
| Returnable | No |
| Stock Quantity | 155 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Company Details
WE MAINLY DEAL WITH USED MATERIAL OF ALL MAKE, LIKE - SERVO DRIVE, SERVO MOTOR, CNC CONTROLLER, PLC, HMI, AC DRIVE, DC DRIVE, SMPS,SERVO DRIVE REPAIRING SERVICE, AC DRIVE REPARING SERVICE, ALL INDUSTRIAL DISCONTINUED PRODUCTS.
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler, Retailer, Dealer
Employee Count
8
Establishment
2013
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24ECXPP8360K1ZN
Payment Mode
Cash Advance (CA)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24ECXPP8360K1ZN
Bhavnagar, Gujarat
Proprietor
Mr. Javed Pariyani
Members since
7 Years
Address
Royal Complex Shop- G2, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
Report incorrect details





































