
Beckhoff El7342 - Ethercat Communication, High-speed I/o | Advanced Diagnostics, Compact Design, Easy Integration, Flexible Configuration, Real-time Control, Wide Voltage Range
Price: 3000.00 INR / Piece
(3000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
100
In Stock
Product Specifications
| Features | High-speed I/O, Compact design, Easy integration, Real-time control, Flexible configuration, Advanced diagnostics, EtherCAT communication, Wide voltage range |
| Insulation Material | High-Quality Thermoplastic |
| Feature | 2-channel PWM output, For DC motors, Diagnostic LEDs |
| Shape | Rectangular |
| Efficiency | High |
| Mounting Type | DIN Rail Mounting |
| Operating Temperature | 0AdegC to +55AdegC |
| Connector Type | Spring Terminals |
| Humidity % | 95% (non-condensing) |
| Color | Light Grey |
| Surface Finish | Matt Finish |
| IP Rating | IP20 |
| Overheating Protection | YES |
| Power Factor | Not Applicable (DC output) |
| Product Type | EL7342 TwinSAFE Drive Terminal |
| Application | Automation, Servo Drive Control, EtherCAT Systems |
| Protection Level | Other, Short-circuit and Overload Protected |
| Frequency (MHz) | DC to 10 kHz (PWM Output Frequency) |
| Rated Voltage | 24 V DC |
| Energy Consumption | Typically 1.2 W |
| Output Type | PWM Output |
| Dimension (L*W*H) | 100 mm x 15 mm x 68 mm |
| Weight | 65 g |
| Phase | Single Phase |
| Input Voltage | 24 V DC |
| Size | Standard Terminal Size |
| Connection Type | EtherCAT Terminal, Screw Terminal |
| No Of Poles | 2 |
| Material | Plastic, Metal Components |
| Payment Terms | Cash on Delivery (COD), Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID), Cheque, Days after Acceptance (DA), Delivery Point (DP), Letter of Credit at Sight (Sight L/C), Telegraphic Transfer (T/T), Western Union, Others, Letter of Credit (L/C) |
| Supply Ability | 100 Per Day |
| Delivery Time | 1 Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | AS PER CUSTOMER |
| Main Export Market(s) | Asia, Australia, Central America, North America, South America, Eastern Europe, Western Europe, Middle East, Africa |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | BECKHOFF EL7342 |
| Moq | 100 |
| Color | Light Grey |
| Product Unit | 100 Piece/Pieces |
| Returnable | No |
| Price | 3000.00 INR (Approx.) |
| Stock Quantity | 1000 |
| Currency | INR |
| Mop | 100 |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Brand Name | BECKHOFF |
| Price Type | fixed |
| Packsize | 1 |
| Minimum Order Quantity | 100 |
| Minimum Ordered Packs | 100 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Company Details
WE MAINLY DEAL WITH USED MATERIAL OF ALL MAKE, LIKE - SERVO DRIVE, SERVO MOTOR, CNC CONTROLLER, PLC, HMI, AC DRIVE, DC DRIVE, SMPS,SERVO DRIVE REPAIRING SERVICE, AC DRIVE REPARING SERVICE, ALL INDUSTRIAL DISCONTINUED PRODUCTS.
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler, Retailer, Dealer
Employee Count
8
Establishment
2013
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24ECXPP8360K1ZN
Payment Mode
Cash Advance (CA)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24ECXPP8360K1ZN
Bhavnagar, Gujarat
Proprietor
Mr. Javed Pariyani
Members since
7 Years
Address
Royal Complex Shop- G2, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
plc automation control panel in Bhavnagar
Report incorrect details


































