
Beckhoff El2622 - Compact Design, Flexible Configuration | Cost-effective Solution, High-speed Communication, Reliable Performance
Price: 2500.00 INR / Piece
(2500.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
100
In Stock
Product Specifications
| Features | High-speed communication, Flexible configuration, Compact design, Easy installation, Reliable performance, Cost-effective solution, Reduced downtime |
| Humidity % | 95% RH max., non-condensing |
| Feature | 2-channel relay output; 230 V AC; potential-free contacts; diagnostic LEDs |
| Overheating Protection | Other, Intrinsic by current limitation |
| IP Rating | IP20 |
| Mounting Type | DIN rail mounting |
| Surface Finish | Matte |
| Shape | Rectangular |
| Insulation Material | Polyamide (PA6.6) |
| Connector Type | Push-In/Spring terminal |
| Operating Temperature | 0AdegC...+55AdegC |
| Color | Light grey with orange lever |
| Product Type | Digital Output Terminal |
| Application | Switching 230 V AC loads in automation systems |
| Protection Level | Other, Overvoltage protection, short-circuit proof |
| Frequency (MHz) | 50/60 Hz |
| Rated Voltage | 230 V AC |
| Energy Consumption | Approx. 2.1 W (module) / channel-dependent |
| Output Type | Relay output (NO contacts) |
| Dimension (L*W*H) | 100 mm x 12 mm x 70 mm |
| Weight | approx. 55 g |
| Input Voltage | nominal 24 V DC (supply for electronics) |
| Size | Standard terminal (width: 12 mm) |
| Phase | Single phase |
| Material | Plastic housing, electronic components |
| Connection Type | Spring-loaded |
| No Of Poles | 2 |
| Payment Terms | Letter of Credit (L/C), Letter of Credit at Sight (Sight L/C), Western Union, Paypal, Others, Delivery Point (DP), Cash Advance (CA), Telegraphic Transfer (T/T), Days after Acceptance (DA), Cash in Advance (CID), Cheque |
| Supply Ability | 100 Per Day |
| Delivery Time | 1 Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | AS PER CUSTOMER |
| Main Export Market(s) | Australia, Central America, North America, Eastern Europe, Western Europe, Middle East, Africa, South America, Asia |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | BECKHOFF EL2622 |
| Mop | 100 |
| Currency | INR |
| Packsize | 1 |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Price | 2500.00 INR (Approx.) |
| Price Type | fixed |
| Product Unit | 100 Piece/Pieces |
| Color | Light grey with orange lever |
| Stock Quantity | 1000 |
| Brand Name | BECKHOFF |
| Returnable | No |
| Moq | 100 |
| Minimum Ordered Packs | 100 |
| Minimum Order Quantity | 100 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Company Details
WE MAINLY DEAL WITH USED MATERIAL OF ALL MAKE, LIKE - SERVO DRIVE, SERVO MOTOR, CNC CONTROLLER, PLC, HMI, AC DRIVE, DC DRIVE, SMPS,SERVO DRIVE REPAIRING SERVICE, AC DRIVE REPARING SERVICE, ALL INDUSTRIAL DISCONTINUED PRODUCTS.
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler, Retailer, Dealer
Employee Count
8
Establishment
2013
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24ECXPP8360K1ZN
Payment Mode
Cash Advance (CA)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24ECXPP8360K1ZN
Bhavnagar, Gujarat
Proprietor
Mr. Javed Pariyani
Members since
7 Years
Address
Royal Complex Shop- G2, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
plc automation control panel in Bhavnagar
Report incorrect details


































