
Beckhoff El 3314
Price: 5000.00 INR / Piece
(5000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Features | High-speed processing, Modular design, Ethernet connectivity, Real-time control, Flexible configuration, Industrial-grade reliability, Easy integration, Advanced diagnostics, Scalable architecture, Reduced downtime, Increased efficiency, Improved productivity, Enhanced safety, Cost-effective solution |
| IP Rating | IP20 |
| Insulation Material | Plastic (PC) enclosure |
| Color | Light gray |
| Efficiency | High signal accuracy |
| Mounting Type | DIN rail mounting |
| Operating Temperature | 0AdegC ... +55AdegC |
| Connector Type | Push-in (spring) terminals |
| Overheating Protection | Other, Integrated diagnostics |
| Shape | Rectangular |
| Surface Finish | Matte |
| Humidity % | 95% (no condensation) |
| Feature | 4 channel thermocouple input, diagnostics, EtherCAT communication |
| Product Type | Analog Input Terminal |
| Application | Data acquisition for thermocouples |
| Protection Level | Other, Integrated overvoltage protection |
| Frequency (MHz) | DC (not rated for AC frequency) |
| Rated Voltage | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Energy Consumption | typ. 0.85 W |
| Output Type | Digital (EtherCAT bus) |
| Dimension (L*W*H) | 14 mm x 100 mm x 68 mm |
| Weight | approx. 60 g |
| Size | Standard terminal module |
| Input Voltage | 24 V DC supply |
| Phase | Single Phase |
| Material | Plastic housing |
| Connection Type | Spring-cage terminals |
| No Of Poles | 4 |
| Payment Terms | Cash Advance (CA), Letter of Credit (L/C), Paypal, Others, Western Union, Letter of Credit at Sight (Sight L/C), Telegraphic Transfer (T/T), Delivery Point (DP), Days after Acceptance (DA), Cash in Advance (CID), Cheque |
| Supply Ability | 100 Per Day |
| Delivery Time | 1 Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | AS PER CUSTOMER |
| Main Export Market(s) | Western Europe, Australia, North America, South America, Eastern Europe, Middle East, Asia, Central America, Africa |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | BECKHOFF EL 3314 |
| Price Type | fixed |
| Currency | INR |
| Color | Light gray |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Mop | 1 |
| Returnable | No |
| Brand Name | BECKHOFF EL 3314 |
| Price | 5000.00 INR (Approx.) |
| Stock Quantity | 5 |
| Packsize | 1 |
| Moq | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Company Details
WE MAINLY DEAL WITH USED MATERIAL OF ALL MAKE, LIKE - SERVO DRIVE, SERVO MOTOR, CNC CONTROLLER, PLC, HMI, AC DRIVE, DC DRIVE, SMPS,SERVO DRIVE REPAIRING SERVICE, AC DRIVE REPARING SERVICE, ALL INDUSTRIAL DISCONTINUED PRODUCTS.
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler, Retailer, Dealer
Employee Count
8
Establishment
2013
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24ECXPP8360K1ZN
Payment Mode
Cash Advance (CA)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24ECXPP8360K1ZN
Bhavnagar, Gujarat
Proprietor
Mr. Javed Pariyani
Members since
7 Years
Address
Royal Complex Shop- G2, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
hmi in Bhavnagar
Report incorrect details



































