
Beckhoff El 2624
Price: 5000.00 INR / Piece
(5000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Features | High-speed communication, Compact design, Easy integration, Flexible configuration, Enhanced reliability, Reduced downtime, Improved performance |
| Shape | Rectangular |
| Connector Type | Terminal connector |
| Color | Light Grey |
| Insulation Material | High-quality industrial plastic |
| Humidity % | 95% RH, non-condensing |
| Feature | 4-channel relay output, galvanically isolated outputs |
| Mounting Type | DIN rail mounting |
| Efficiency | High switch reliability |
| Surface Finish | Matt |
| IP Rating | IP20 |
| Overheating Protection | YES |
| Operating Temperature | 0AdegC to +55AdegC |
| Product Type | Digital Output Terminal |
| Application | Automation systems, industrial machinery |
| Protection Level | Other, Short-circuit and overload protection |
| Frequency (MHz) | 50/60 Hz |
| Rated Voltage | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Energy Consumption | Approx. 0.70 W |
| Output Type | Relay |
| Dimension (L*W*H) | 100 mm x 12 mm x 68 mm |
| Weight | 69 g |
| Phase | Single Phase |
| Size | 12 mm wide |
| Input Voltage | 24 V DC control voltage |
| Material | Industrial electronic components |
| No Of Poles | 4 |
| Connection Type | Spring Cage |
| Payment Terms | Delivery Point (DP), Letter of Credit (L/C), Letter of Credit at Sight (Sight L/C), Telegraphic Transfer (T/T), Paypal, Others, Western Union, Days after Acceptance (DA), Cash in Advance (CID), Cheque, Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | 100 Per Day |
| Delivery Time | 1 Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | AS PER CUSTOMER |
| Main Export Market(s) | Australia, North America, Eastern Europe, Western Europe, Middle East, Central America, South America, Asia, Africa |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | BECKHOFF EL 2624 |
| Brand Name | BECKHOFF EL 2624 |
| Stock Quantity | 155 |
| Mop | 1 |
| Packsize | 1 |
| Returnable | No |
| Price | 5000.00 INR (Approx.) |
| Product Unit | 50 Piece/Pieces |
| Color | Light Grey |
| Price Type | fixed |
| Currency | INR |
| Moq | 1 |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Company Details
WE MAINLY DEAL WITH USED MATERIAL OF ALL MAKE, LIKE - SERVO DRIVE, SERVO MOTOR, CNC CONTROLLER, PLC, HMI, AC DRIVE, DC DRIVE, SMPS,SERVO DRIVE REPAIRING SERVICE, AC DRIVE REPARING SERVICE, ALL INDUSTRIAL DISCONTINUED PRODUCTS.
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler, Retailer, Dealer
Employee Count
8
Establishment
2013
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24ECXPP8360K1ZN
Payment Mode
Cash Advance (CA)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24ECXPP8360K1ZN
Bhavnagar, Gujarat
Proprietor
Mr. Javed Pariyani
Members since
7 Years
Address
Royal Complex Shop- G2, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
hmi in Bhavnagar
Report incorrect details



































