
Automatic Tyre Changer Machine - Max Rim Diameter 40" , 0.75 Kw Drive Motor , 10-20" Internal Rim Clamping , 10-18" External Rim Clamping , 200 Kg Net Weight
Price: 85000.00 INR / Piece
(85000.00 + 0% GST)
Get Latest Price
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| External Rim Clamping | 10 min. 18 max. |
| Internal Rim Clamping | 10" min. 20 max. |
| Wheel Rim Width | 10" |
| Max. Chuck rotating to torque | 100. 110 Kg. |
| Drive Motor | 0.75 Kw./1 HP 3 Ph. 415 V or 0.75 Kw. /1 HP 1 Ph. 230 V |
| Bead Breaker Opening | 13 (325 mm) |
| Max. Wheel dia. | 40" (1010 mm) |
| Bead breaking | 16.5 Kn at 12 Bar. |
| Compressed Air required | 6 to 12 bars. |
| Floor Space (L W x H) | 960 x 730 x 1560 (in mm) |
| Net Weight of Machine | 200 Kgs. Approx. |
| Gross Weight of Machine | 230 Kgs. Approx. |
| Features | Automatic Operation, Easy Use, Durable, Efficient, Time Saving |
| Unit | 1 |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Moq | 1 |
| Price | 85000.00 |
| Selling Price | 85000.00 |
| Brand Name | NEWTECH EQUIPMENT |
| Currency | INR |
| Mop | 1 |
| Is Freight Charges | |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Company Details
Newtech Equipment began its business operations in the year 2008. Our company is known as the leading manufacturer, importer, supplier, and trader of different types of high quality products. We provide Computerised Wheel Alignment, Computerised Wheel Alignment, Equilibratrice Elettronica Computerizzata, Electronic Wheel Balancers with Microprocessor, Automatic Tyre Changer, and many more
Business Type
Importer, Manufacturer, Supplier, Trading Company
Employee Count
10
Establishment
2008
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24ABWPT1903A1ZS
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24ABWPT1903A1ZS
Ahmedabad, Gujarat
Proprietor
Mr. Miten B Trivedi
Address
No - 16, Aust Mangal Estate, Nr. Idga Bridge, Asarwa, Ahmedabad, Gujarat, 380016, India
tire changer machine in Ahmedabad
Report incorrect details











































