
Ss Pipes
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | Stainless Steel |
| Outer Diameter | 6-100mm |
| Wall Thickness | 1-10mm |
| Length | 6000mm |
| Grade | 304/316 |
| Surface Finish | Polished |
| Usage | Oil and non-oil sectors |
| Features | Corrosion Resistant, High Strength, Durable, Versatile, Precise Dimensions |
Company Details
TUBE CORPORATION, Established in 1999 at Bengaluru in Karnataka, is a leading Manufacturer,Supplier of Steel Pipes & Tubes in India. TUBE CORPORATION is one of Trade India's verified and trusted sellers of listed products. With extensive experience in supplying and trading SS Pipes, TUBE CORPORATION has made a reputed name for itself in the market with high-quality SS Pipes, Steel Fittings, etc.
Focusing on a customer-centric approach, TUBE CORPORATION has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Steel Pipes & Tubes in bulk from TUBE CORPORATION at Trade India quality-assured products.
Focusing on a customer-centric approach, TUBE CORPORATION has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Steel Pipes & Tubes in bulk from TUBE CORPORATION at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Establishment
1999
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
29AFRPK8395Q1ZZ
Related Products
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 29AFRPK8395Q1ZZ
Bengaluru, Karnataka
Accepts only Domestic inquiries
Proprietor
Mr. Vinod B. Bharagava
Address
Plot No-150, 4th Cross, Lalbagh Road, K. S. Garden, Near HDFC Bank, Bengaluru, Karnataka, 560027, India
Steel Pipes & Tubes in Bengaluru
Report incorrect details














