
Stainless Steel Pipe & Tube - Round Seamless | Ideal For Construction Applications, Durable Stainless Steel Material, Provides Consistent Reliability
Price: 325 INR / Kilograms
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
10 Kilograms
In Stock
Product Specifications
| Other Material | Other , Available upon request |
| Alloy | Other, Yes |
| Connection | Other, Butt Weld, Threaded, Plain End |
| Application | Construction |
| Surface Finish | Other, Polished, Mirror, Matte, Satin, Pickled |
| End Protector | Other, Plastic Caps |
| Product Type | Welded Stainless Steel Pipes |
| Material | Stainless Steel |
| Steel Grade | 304, 316, 321, 202, 310, 304L, 316L |
| Type | Seamless |
| Shape | Round |
| Standard | Other, ASTM A312, A213, A269, A249, DIN, EN |
| Grade | AISI, ASTM, DIN, EN, JIS |
| Surface Treatment | Other, Passivation, Annealed, Pickling |
| Technique | Other, Cold Drawn, Hot Rolled |
| Thickness | 0.3 mm to 12 mm |
| Outer Diameter | 6 mm to 600 mm |
| Length | Available in cut length or 6m standard |
| Tolerance | A+-0.2 mm |
| Color | Silver |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 1000 Per Month |
| Delivery Time | 7-10 Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | If order is confirmed we will reimburse the sample cost |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
At Numax Steels, we are one of the leading supplier & manufacturer of Nickel Alloy, Copper Alloy, Stainless Steel, Duplex Steel, Alloys Steel, Carbon Steel including Inconel, Monel, Titanium & Brass products that includes Pipes & Pipe Fittings, Buttweld Fittings, Socket Weld Fittings, Ferrule Fittings, Tubes, Sheets, Plates, Coils, Bars, Flanges, & other products. Over these years of our inception, we have grown into a highly established brand and serve a long list of customers from domestic as well as international markets. Contact us today at +91 22 66394257 to request a free quote!
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
15
Establishment
2002
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27AAIPJ4152C1Z1
Certification
ISO 9001 : 2000
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AAIPJ4152C1Z1
Mumbai, Maharashtra
Partner
Mr. Naresh
Members since
3 Years
Address
Plot No. 132, T.P. Streets, 6th Kambharwada Lane, Mumbai, Maharashtra, 400004, India
ss pipes in Mumbai
Report incorrect details


































