
Siemens Sinamics Drive 6sl3211-0ab17-5ua1
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Siemens Drive
In Stock
Product Specifications
| Features | Integrated safety features Compact design |
| Operating Temperature | -10AdegC to 40AdegC |
| Rated Current | 17.5A |
| Phase | Other, Three-phase |
| Cooling Method | Natural Cooling |
| Rated Power | 5.5 kW |
| Noise Level | Low Noise Operation |
| Current Range | 70A - 750A |
| Power Factor | Optimized |
| Output Type | Other, Three-phase |
| Power Supply | AC Supply |
| Application | Industrial Automation |
| Working Temperature | -10AdegC to 40AdegC |
| Connector Type | Screw-type Connector |
| Output Current | 10A to 75A |
| Product Type | Drive |
| Output Power | 1.5 kW to 7.5 kW |
| Output Frequency | 0 Hz to 400 Hz |
| Input Voltage | 380V - 480V AC |
| Voltage Protection | Overvoltage and Undervoltage Protection |
| Efficiency | High Efficiency |
| Material | Durable Plastic and Metal |
| Line Regulation | Stable Performance |
| Storage Temperature | -40AdegC to 70AdegC |
| Weight | Approx 2.4 kg |
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
siemens ac drives in Bhavnagar
Report incorrect details








































