
















Siemens Simatic S7-200 Cpu 214 6es7 214-1bc01-0xb0
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Siemens Simatic S7-200 Cpu 214
In Stock
Product Specifications
| Features | Compact Design, High-Speed Processing, Expandable I/O, Diagnostic LEDs, Easy Integration |
| Rated Operation Voltage | 24 V DC |
| Current Rating | 500 mA |
| Cooling System | Natural Air Cooling |
| Protection Class | Class II |
| Base Material | Other, High Quality Polymer |
| Control System | Microcontroller-Based |
| Thickness | Approximately 64 mm |
| Operating Voltage | 24 V DC |
| Rated Insulation Voltage | 500 V AC |
| Cabinet Material | Plastic Housing |
| Way | 14 I/O (optionally expandable) |
| Cover Material | Other, Thermoplastic |
| Panel Type | DIN Rail Mount |
| Connectivity Type | RS-485 (PPI), Optional Communication Modules |
| Protection Level | Other, IP20 |
| Components | CPU, I/O Terminals, Communication Ports |
| Rated Current | 0.5 A |
| Product Type | Other, Programmable Logic Controller (PLC) |
| Material | Other, Plastic, Metal Components |
| Surface Finish | Other, Matte |
| Standard | IEC 61131-2 |
| Surface Color | Other, Grey |
| Rated Voltage | 24 V DC |
| Frequency (MHz) | 50/60 Hz |
| Maximum Output Current | 0.5 A / output point |
| Dimension (L*W*H) | 120 mm x 80 mm x 64 mm |
| Application | Industrial Automation, Machine Control |
| IP Rating | Other, IP20 |
| Display Type | Other, LED Status Indicators |
Product Overview
Key Features
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
cpu module in Bhavnagar
Report incorrect details































