
Siemens S7 Em 222 6es7 222-1bf22-0xa0 - Material: Fiber
Price: 20000.00 INR
(20000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Frequency | 50/60 Hz |
| Cable Length | Depends on Terminal Connections |
| Load Capacity | 0.5 A per point, 4 A per group |
| Automation Grade | Automatic |
| Connectivity Type | Terminal Block |
| IP Rating | IP20 |
| Application | Industrial Automation |
| Phase | Single Phase |
| Processor Type | Compatible with SIMATIC S7-200 CPUs |
| Features | Expandable, Compact Design, LED Status Indicators |
| Control Type | Digital I/O Expansion Module |
| Weight | Approx. 200 grams |
| Mounting Type | DIN Rail Mounting |
| Material | FIBER |
| Power | 24V DC supply |
| Temperature | Operating: 0C to +60C |
| Voltage | 24V DC |
| Supply Ability | 100 Per Month |
| Delivery Time | 7 Days |
| Stock Quantity | 10 |
| Price Type | fixed |
| Moq | 1 |
| Packsize | 1 |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Brand Name | SIEMENS |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Currency | INR |
| Price | 20000.00 INR (Approx.) |
| Mop | 1 |
| Returnable | No |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
USED AND SPARE
SIEMENS S7 EM 222 6ES7 222-1BF22-0XA0
Company Details
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
50
Establishment
1993
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24ABGPL0867R2Z3
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24ABGPL0867R2Z3
Bhavnagar, Gujarat
MD
Mr Waris Lohiya
Members since
9 Years
Address
C-15, VIP Market, Moti Talav Road, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
programmable logic controller in Bhavnagar
Report incorrect details


































