



Ride On Roller Smt1000 - Color: Yellow
Price: 445000.00 INR / Unit
(445000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
MRP:
445000.00 INR / Unit
Weight :
800.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Color | Yellow |
| Product Type | Ride on Roller |
| General Use | Industrial |
| Material | Other |
| Weight (kg) | 800kg Kilograms (kg) |
| Computerized | No |
| Automatic | No |
| Control System | Manual |
| Cooling System | Other |
| Method | Other |
| Voltage | 10 HP Horsepower (HP) |
| Dimension (L*W*H) | 1900*900*2240mm Millimeter (mm) |
| Feature | SOIL COMPACTION |
| Supply Ability | 5 Per Month |
| Delivery Time | 1 Week |
| Main Domestic Market | All India |
| Brand Name | SUBHI |
| Moq | 1 |
| Packsize | 1 |
| Currency | INR |
| Mop | 1 |
| Pkg Box Breadth | 120.00 cm |
| Product Unit | 1 Unit/Units |
| Stock Quantity | 10 |
| Weight | 800.00 Kilogram |
| Unit Type | Unit/Units |
| Returnable | No |
| Pkg Box Height | 130.00 cm |
| MRP | 445000.00 INR |
| Pkg Box Length | 250.00 cm |
| Shipping Type | free |
| Price | 445000.00 INR (Approx.) |
| Price Type | fixed |
| Color | Yellow |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Hydrostatic Drive System: Ensures smooth and efficient forward and reverse movement.
Ergonomic Operator Seat: Comfortable seating with intuitive controls for long working hours.
High Compaction Force: Ideal for road construction, driveways, parking lots, and more.
Water Sprinkler System: Prevents asphalt from sticking to drums during operation.
Company Details
Business Type
Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
6
Establishment
2023
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
07ABKCS5951L1ZP
Payment Mode
Others
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07ABKCS5951L1ZP
New Delhi, Delhi
Accepts only Domestic inquiries
Proprietor
Ms Subhi Kumar
Members since
3 Years
Address
H.No.1847, Plot No. 86, Ist Floor, Gali No.90, New Delhi, Delhi, 110035, India
Report incorrect details





















