
Plastic Bottle - Plastic, 1 Liter, Transparent | Lightweight, Eco-friendly, Disposable, Leak And Crack Resistant, Narrow Flip Top
Price: 5 INR / Bottle
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
10000 Bottle
In Stock
Product Specifications
| Material | Plastic |
| Capacity | 1L |
| Height | 25cm |
| Diameter | 7cm |
| Weight | 50g |
| Cap type | Screw |
| Color | Transparent |
| Features | Leakproof, Durable, Eco-friendly, Reusable, Lightweight, Crack resistant, Water resistant |
| Product Type | Water Bottle |
| Industrial Use | Beverage |
| Shape | Round |
| Lid Style | Narrow Flip Top |
| Size | 1 Liter |
| Warranty | No |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID), Cheque, Telegraphic Transfer (T/T) |
| Supply Ability | 100000 Per Week |
| Delivery Time | 1 Week |
| Packaging Details | As per the Industrial Standard |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Country of Origin: India
Resistance: Leak, Crack, Water
Care Instructions: Clean with Water
Pattern: Plain
Is It Eco-Friendly?: Yes
Is It Disposable: Yes
Company Details
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
15
Establishment
2013
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
05CAIPM6521N1ZE
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD, Wallet & UPI
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 05CAIPM6521N1ZE
Rudrapur, Uttarakhand
Proprietor
Mr. Narendra Malik
Members since
2 Years
Address
Khasra No.133/1, Matkota, Chattarpur Road, Rudrapur, Uttarakhand, 263153, India
water bottle in Rudrapur
Report incorrect details































