




Omron Input Module Cs1w-id231
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Omron
In Stock
Product Specifications
| Operating Voltage | 24 VDC |
| Components | Input circuit, terminal block |
| Thickness | Standard Module Size |
| Protection Level | Other, IP20 |
| Cover Material | Other, Plastic |
| Cabinet Material | Plastic |
| Features | High-speed response, easy installation, diagnostics LED |
| Protection Class | Class II |
| Base Material | Other, Plastic |
| Cooling System | Natural Air Cooling |
| Rated Operation Voltage | 24 VDC |
| Current Rating | 10 mA |
| Rated Insulation Voltage | 250 VAC |
| Way | 16 |
| Rated Current | 10 mA per point |
| Control System | PLC System |
| Panel Type | Modular Rack Mount |
| Connectivity Type | Screw Terminal |
| Product Type | Other, Input Module |
| Material | Other, Plastic and metal components |
| Surface Finish | Other, Matte |
| Standard | IEC |
| Surface Color | Other, Gray |
| Rated Voltage | 24 VDC |
| Frequency (MHz) | 50/60 Hz |
| Maximum Output Current | 0.5 A |
| Dimension (L*W*H) | 130 mm x 35 mm x 100 mm |
| Application | Industrial Automation, PLC Systems |
| IP Rating | Other, IP20 |
| Display Type | Other, LED Indication |
Product Overview
Key Features
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
analog input module in Bhavnagar
Report incorrect details

































