


Omron Input Module Cs1w-id231
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Omron
In Stock
Product Specifications
| Components | Input Terminals, LED Indicators |
| Protection Class | Class I |
| Base Material | Other, Industrial-grade PCB |
| Cooling System | Natural Air Cooling |
| Rated Current | 7mA per point |
| Cover Material | Other, ABS Plastic |
| Operating Voltage | 19.2 to 26.4V DC |
| Features | High-Speed Input Response, Easy Integration, Robust Build |
| Panel Type | DIN-Rail Mount |
| Control System | Programmable Logic Controller (PLC) |
| Way | 32 Input Points |
| Connectivity Type | Screw Terminal Block |
| Cabinet Material | High-Impact Plastic |
| Rated Operation Voltage | 24V DC |
| Current Rating | 7mA/Input |
| Protection Level | Other, Terminal Block Cover Protection |
| Thickness | Compact module profile |
| Rated Insulation Voltage | 500V AC |
| Product Type | Other, Digital Input Module |
| Material | Other, High-grade industrial plastic housing |
| Surface Finish | Other, Matte |
| Standard | CS1W Series Original Standard |
| Surface Color | Black |
| Rated Voltage | 24V DC |
| Frequency (MHz) | 50/60Hz |
| Maximum Output Current | 0.3A per point |
| Dimension (L*W*H) | 130mm x 35mm x 102mm |
| Application | Industrial Automation Control Panel |
| IP Rating | Other, IP20 |
| Display Type | Other, LED Status Indicators |
Product Overview
Key Features
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
analog input module in Bhavnagar
Report incorrect details

































