


Omron Input Module Cs1w-id231
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Omron
In Stock
Product Specifications
| Way | 32 Points |
| Base Material | Other, Plastic |
| Cooling System | Passive |
| Connectivity Type | Screw Terminal |
| Protection Class | Class II |
| Operating Voltage | 20.4-26.4 VDC |
| Rated Current | 7 mA per input |
| Panel Type | Modular |
| Cover Material | Other, Plastic |
| Protection Level | Other, IP20 |
| Current Rating | 7 mA per input |
| Rated Insulation Voltage | 250 VAC |
| Features | CE Marked, Removable Terminal Block, LED Input Indicators |
| Rated Operation Voltage | 24 VDC |
| Components | Input Switches, LED Indicator |
| Control System | Digital PLC |
| Product Type | Other, Input Module |
| Material | Other, Plastic |
| Surface Finish | Other, Matte |
| Standard | IEC Standard |
| Surface Color | Other, Grey |
| Rated Voltage | 24 VDC |
| Frequency (MHz) | 50/60 Hz |
| Dimension (L*W*H) | 130 mm x 35 mm x 100 mm |
| Application | PLC Automation System |
| IP Rating | Other, IP20 |
| Display Type | Other, LED |
Product Overview
Key Features
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
analog input module in Bhavnagar
Report incorrect details

































