



Omron Cs1w-id231 Input Unit Module
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Omron
In Stock
Product Specifications
| Rated Insulation Voltage | 300V AC |
| Protection Class | Class I |
| Base Material | Other, Plastic |
| Cover Material | Other, Plastic |
| Connectivity Type | Removable Terminal Block |
| Features | Detachable terminal block, compact design, isolated input, LED indicators |
| Cooling System | Natural Air Cooling |
| Current Rating | 5 mA per point |
| Cabinet Material | N/A (module only) |
| Operating Voltage | 24V DC |
| Panel Type | DIN Rail Mount |
| Rated Current | 5 mA per point |
| Way | 32-point |
| Protection Level | Other, IP20 |
| Control System | PLC |
| Components | PCB, electronic components, terminal blocks |
| Rated Operation Voltage | 24V DC |
| Thickness | Standard |
| Product Type | Other, Input Unit Module |
| Material | Other, Plastic and metal components |
| Surface Finish | Other, Matte |
| Standard | IEC |
| Surface Color | Other, Gray |
| Rated Voltage | 24V DC |
| Frequency (MHz) | 50/60 Hz |
| Maximum Output Current | N/A (Input unit) |
| Dimension (L*W*H) | 130 x 35 x 130 mm (Approx.) |
| Application | PLC Automation Systems |
| IP Rating | Other, IP20 |
| Display Type | Other, LED Status Indicators |
Product Overview
Key Features
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
analog input module in Bhavnagar
Report incorrect details

































