


Omron Input Module C200h-id212
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Omron
In Stock
Product Specifications
| Operating Voltage | 24 VDC |
| Features | LED Status Indicators |
| Rated Insulation Voltage | 500 V |
| Cover Material | Other, ABS Plastic |
| Way | 16 Points |
| Rated Current | 5 mA per input |
| Components | 16 Input Channels |
| Protection Level | Other, IP20 |
| Control System | PLC |
| Panel Type | DIN Rail Mount |
| Rated Operation Voltage | 24 VDC |
| Thickness | Compact Module |
| Base Material | Other, High Impact Plastic |
| Cooling System | Natural Air Cooling |
| Connectivity Type | Removable Terminal Block |
| Protection Class | Class I |
| Current Rating | 0.3 A |
| Product Type | Other, Digital Input Module |
| Material | Other, Industrial Grade Electronic Components |
| Surface Finish | Other, Matte |
| Standard | Omron Factory Standard |
| Surface Color | Other, Grey |
| Rated Voltage | 24 VDC |
| Frequency (MHz) | 50/60 Hz |
| Maximum Output Current | 0.3 A per point |
| Dimension (L*W*H) | 130 mm A-- 35 mm A-- 85 mm |
| Application | PLC Expansion for Industrial Automation |
| IP Rating | Other, IP20 |
| Display Type | Other, No Display |
Product Overview
Key Features
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
analog input module in Bhavnagar
Report incorrect details

































