


Omron Module Cs 1w-0d231
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Omron
In Stock
Product Specifications
| Thickness | Standard |
| Way | 16 Points (16 Out) |
| Base Material | Other, ABS Resin |
| Protection Level | Other, IP20 |
| Panel Type | Mounting Panel |
| Cover Material | Other, Polycarbonate |
| Rated Operation Voltage | 24 VDC |
| Rated Current | 2A per channel |
| Connectivity Type | Screw Terminal Block |
| Components | Transistor Output, Terminal Block |
| Cooling System | Natural Air Cooling |
| Protection Class | Class I |
| Control System | PLC |
| Cabinet Material | Plastic |
| Current Rating | 2A per point |
| Operating Voltage | 24 VDC |
| Features | Compact design, Easy installation, High reliability |
| Rated Insulation Voltage | 300 V |
| Product Type | Other, Output Module |
| Material | Other, Plastic and Electronic Components |
| Surface Finish | Other, Matte |
| Standard | IEC/JIS |
| Surface Color | Other, Grey |
| Rated Voltage | 24 VDC |
| Frequency (MHz) | 50/60 Hz |
| Maximum Output Current | 2A per point |
| Dimension (L*W*H) | 130mm x 35mm x 100mm |
| Application | Industrial Control, PLC Automation |
| IP Rating | Other, IP20 |
| Display Type | Other, LED Status Indicators |
Product Overview
Key Features
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
analog input module in Bhavnagar
Report incorrect details

































