




Omron Cpm1a-20cdr-a-v1 Programmable Controller Unit
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Omron
In Stock
Product Specifications
| Components | Relay Outputs, Digital Inputs |
| Cover Material | Other, Polycarbonate |
| Thickness | 83 mm |
| Features | Compact size, Expandable, High Speed Processing |
| Current Rating | 0.5A/output |
| Connectivity Type | RS232C, Peripheral Port |
| Panel Type | DIN Rail Mount / Panel Mount |
| Rated Operation Voltage | 24V DC |
| Control System | PLC (Programmable Logic Controller) |
| Protection Level | Other, IP20 |
| Rated Insulation Voltage | 300V AC |
| Rated Current | 0.5A per Output |
| Protection Class | Class I (With Grounding) |
| Base Material | Other, Reinforced Plastic |
| Operating Voltage | 24V DC (Inputs), 100-240V AC (Power) |
| Cooling System | Natural Air Cooling |
| Way | 20 I/O |
| Cabinet Material | Polycarbonate (PC) |
| Product Type | Other, Programmable Controller Unit |
| Material | Other, Plastic, Metal |
| Surface Finish | Other, Matte |
| Standard | IEC, JIS |
| Surface Color | Other, Light Grey |
| Rated Voltage | 100-240V AC |
| Frequency (MHz) | 50/60Hz |
| Maximum Output Current | 2A |
| Dimension (L*W*H) | 130 x 90 x 83 mm |
| Application | Industrial Automation, Process Control |
| IP Rating | Other, IP20 |
| Display Type | Other, LED Indicators |
Product Overview
Key Features
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
programmable counter in Bhavnagar
Report incorrect details








































