




Omron Cp1e-e20dr-a Programmable Controller Unit
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Omron
In Stock
Product Specifications
| Features | Compact size, Easy installation, Expandable I/O, High-speed processing |
| Protection Class | Class II |
| Cover Material | Other, Polycarbonate |
| Rated Insulation Voltage | 500V AC |
| Rated Operation Voltage | 24V DC |
| Cabinet Material | Plastic and Metal |
| Components | Relay, Digital Inputs/Outputs |
| Base Material | Other, ABS Plastic |
| Protection Level | Other, IP20 |
| Rated Current | 0.85A |
| Cooling System | Natural Air Cooled |
| Operating Voltage | 24V DC |
| Way | 20 I/O (12 input, 8 output) |
| Current Rating | 0.85A |
| Thickness | Standard enclosure: approx. 65 mm |
| Connectivity Type | RS232, USB (via adapter) |
| Control System | Microprocessor-based Control |
| Panel Type | Miniature PLC panel mount |
| Product Type | Other, Programmable Logic Controller (PLC) |
| Material | Other, Plastic and Metal |
| Surface Finish | Other, Matte |
| Standard | IEC, CE |
| Surface Color | Black |
| Rated Voltage | 24V DC |
| Frequency (MHz) | 50/60Hz |
| Maximum Output Current | 2A (per output) Digital Outputs |
| Dimension (L*W*H) | 90 mm x 80 mm x 50 mm |
| Application | Industrial automation, machine control |
| IP Rating | Other, IP20 |
| Display Type | Other, LED indicator |
Product Overview
Key Features
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
programmable counter in Bhavnagar
Report incorrect details








































