




Omron Cpm1-20cdr-a Programmable Controller Unit
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Omron
In Stock
Product Specifications
| Operating Voltage | 24V DC |
| Components | Relay Outputs, CPU, Input/Output Terminals |
| Way | 20 I/O (12 Inputs, 8 Outputs) |
| Current Rating | 2A (Max. Output) |
| Protection Level | Other, IP20 |
| Rated Insulation Voltage | 500V AC |
| Base Material | Other, Plastic |
| Protection Class | Class I |
| Control System | Programmable Logic Control |
| Rated Current | 0.3A (Output) / 7mA (Input) |
| Cover Material | Other, Plastic |
| Thickness | Compact Profile |
| Cooling System | Natural Air Cooling |
| Panel Type | Modular |
| Features | DIN Rail Mountable, Replaceable Terminal Block |
| Cabinet Material | Plastic |
| Rated Operation Voltage | 24V DC |
| Connectivity Type | Serial Communication Port |
| Product Type | Other, Programmable Controller Unit |
| Material | Other, Industrial Grade Plastic Housing |
| Surface Finish | Other, Matte |
| Standard | IEC/EN 61131-2 |
| Surface Color | Other, Grey |
| Rated Voltage | 24V DC |
| Frequency (MHz) | 50/60 Hz |
| Maximum Output Current | 2A (per output) |
| Dimension (L*W*H) | 130 x 90 x 60 mm |
| Application | Industrial Automation, Logic Control |
| IP Rating | Other, IP20 |
| Display Type | Other, Indicator LEDs |
Product Overview
Key Features
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
programmable controllers in Bhavnagar
Report incorrect details



































