




Omron Cpm1a-40cdt-d-v1 Programmable Controller Unit
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Omron
In Stock
Product Specifications
| Control System | PLC (Programmable Logic Controller) |
| Protection Class | Class II |
| Way | 40 I/O (Input/Output) |
| Operating Voltage | 20.4 to 26.4V DC |
| Protection Level | Other, IP20 |
| Rated Insulation Voltage | 500V AC |
| Rated Current | 0.4A per point |
| Base Material | Other, Plastic |
| Connectivity Type | RS-232C (via Expansion Adapter Available) |
| Cooling System | Natural Air Cooling |
| Current Rating | 0.4A per point |
| Rated Operation Voltage | 24V DC |
| Cover Material | Other, Plastic |
| Thickness | Approx 85 mm |
| Panel Type | DIN Rail or Panel Mount |
| Components | CPU, Digital I/O, Relay Outputs, Transistor Outputs |
| Features | Compact design, Expandable, High-speed processing |
| Cabinet Material | Plastic |
| Product Type | Other, Programmable Controller Unit |
| Material | Other, Industrial Grade Plastic and Metal |
| Surface Finish | Other, Matte |
| Standard | IEC 61131-2 |
| Surface Color | Other, Grey |
| Rated Voltage | 24V DC |
| Frequency (MHz) | 50/60Hz |
| Maximum Output Current | 2A (per output) |
| Dimension (L*W*H) | 164mm x 90mm x 50mm |
| Application | Industrial Automation Systems |
| IP Rating | Other, IP20 |
| Display Type | Other, LED Indicators |
Product Overview
Key Features
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
programmable controllers in Bhavnagar
Report incorrect details



































