




Omron Cpm1a-30cdt1-d Programmable Controller Unit
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Omron
In Stock
Product Specifications
| Protection Class | Class II |
| Base Material | Other, Plastic |
| Operating Voltage | 100-240V AC |
| Cabinet Material | Reinforced Plastic |
| Cooling System | Natural Air Cooling |
| Way | Multi-way (30 I/O) |
| Protection Level | Other, IP20 |
| Control System | Programmable Logic Controller (PLC) |
| Rated Insulation Voltage | 500V AC |
| Rated Current | 6A |
| Connectivity Type | RS232C, Peripheral Port |
| Panel Type | DIN Rail or Panel Mounted |
| Rated Operation Voltage | 24V DC (inputs), 100-240V AC (power) |
| Cover Material | Other, Plastic |
| Thickness | Compact |
| Components | Relay, Transistor, CPU, Terminal Block |
| Current Rating | 6A |
| Features | Compact design, easy installation, high reliability |
| Product Type | Other, Programmable Controller Unit |
| Material | Other, Plastic, Metal |
| Surface Finish | Other, Matte |
| Standard | OMRON Standard |
| Surface Color | Other, Grey |
| Rated Voltage | 100-240V AC |
| Frequency (MHz) | 50/60Hz |
| Maximum Output Current | 2A (per output) |
| Dimension (L*W*H) | 130mm x 90mm x 60mm |
| Application | Industrial Automation |
| IP Rating | Other, IP20 |
| Display Type | Other, LED Indicators |
Product Overview
Key Features
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
omron plc in Bhavnagar
Report incorrect details

































