







Omron Cpm1a-40cdr-a-v1 Programmable Controller Unit
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Omron
In Stock
Product Specifications
| Features | Compact design, Expandable, High-speed processing |
| Operating Voltage | 24V DC (Input) |
| Current Rating | 2A (output), 0.3A (input) |
| Cabinet Material | Polycarbonate |
| Rated Insulation Voltage | 500V AC for 1 min |
| Protection Class | Class I |
| Control System | Microprocessor-based |
| Connectivity Type | RS-232C |
| Rated Current | 0.3A per input |
| Cover Material | Other, Polycarbonate |
| Panel Type | DIN Rail/Panel Mounting |
| Rated Operation Voltage | 24V DC (Input), 100-240V AC (Power supply) |
| Components | CPU, Power supply, I/O terminals |
| Cooling System | Natural air cooling |
| Way | 40 I/O (24 input, 16 relay output) |
| Thickness | 87 mm |
| Protection Level | Other, IP20 |
| Base Material | Other, Polycarbonate |
| Product Type | Other, Programmable Controller Unit |
| Material | Other, Plastic and Metal |
| Surface Finish | Other, Matte |
| Standard | IEC |
| Surface Color | Other, Gray |
| Rated Voltage | 100-240V AC |
| Frequency (MHz) | 50/60 Hz |
| Maximum Output Current | 2A (per common) |
| Dimension (L*W*H) | 130mm x 100mm x 87mm |
| Application | Industrial Automation Control |
| IP Rating | Other, IP20 |
| Display Type | Other, LED Indicator |
Product Overview
Key Features
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
programmable controllers in Bhavnagar
Report incorrect details



































