




Omron Cp1e-n40dr-a Programmable Controller Unit
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Omron
In Stock
Product Specifications
| Thickness | Approx. 90 mm (depth) |
| Components | CPU Unit, I/O Terminals, Power Supply |
| Operating Voltage | 100-240V AC |
| Protection Class | Class II |
| Features | Programmable Logic, Built-in Outputs, Compact Design, Password protection, Run/Stop Switch |
| Cover Material | Other, ABS Plastic |
| Protection Level | Other, IP20 |
| Rated Operation Voltage | AC 100 to 240V |
| Current Rating | 0.6A |
| Rated Insulation Voltage | 500 V AC between isolated circuits |
| Cooling System | Natural Air Cooling |
| Base Material | Other, Polycarbonate |
| Connectivity Type | RS-232C, RS-485, USB (Optional Unit) |
| Panel Type | DIN Rail / Panel Mount |
| Control System | Micro PLC |
| Rated Current | 0.6A max (at 240 VAC) |
| Product Type | Other, Programmable Controller Unit |
| Material | Other, Plastic and Metal Components |
| Surface Finish | Other, Matte |
| Standard | IEC standard compliant |
| Surface Color | Black |
| Rated Voltage | 100-240 VAC |
| Frequency (MHz) | 50/60Hz |
| Maximum Output Current | 2A (Relay output) per common |
| Dimension (L*W*H) | 130 x 90 x 85 mm |
| Application | Industrial Automation, Machine Control |
| IP Rating | Other, IP20 |
| Display Type | Other, LED Indicators |
Product Overview
Key Features
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
programmable counter in Bhavnagar
Report incorrect details








































