
Ms Pipes
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
100
In Stock
Product Specifications
| Application | Other, Industrial, Construction, Scaffolding, Fencing, Water and Gas Transport |
| Section Shape | Other, Circular |
| Material | Other , Mild Steel (MS) |
| Feature | High strength, Corrosion resistant, Durable |
| Tolerance | 0.05 mm |
| Surface Finish | Other, Black Painted / Mill Finish |
| Connection | Welded |
| End Protector | Other, Plastic Caps |
| Product Type | Other, MS Pipe |
| Thickness | 1.2 mm to 12 mm |
| Type | Other, Welded Pipe |
| Shape | Round |
| Technique | Other, ERW (Electric Resistance Welded) |
| Surface Treatment | Other, Galvanized / Black Painted |
| Alloy or Not | Non-Alloy |
| Standard | Other, IS 1239 / IS 3589 / ASTM A53 |
| Grade | IS 4923 / IS 1161 / ASTM A36 |
| Outer Diameter | 15 mm to 350 mm |
| Size | Available in various sizes as per customer requirement |
| Length | Up to 12 meters or as specified |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 5000 Per Month |
| Delivery Time | 2-5 Days |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier, Trading Company
Employee Count
10
Establishment
2021
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
03AAHCV9057E1Z9
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD, Wallet & UPI
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 03AAHCV9057E1Z9
Ludhiana, Punjab
Proprietor
Mr. Salil Kohli Kohli
Address
Vill-Dugri, Sahnewal Dehlon Road,Tehsil Payal Ludhiana, Punjab, 141421, India
ms pipe in Ludhiana
Report incorrect details

































