
Milk Powder - Age Group: Children
Price: 413.00 INR / Metric Ton
(350.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
413.00 INR / Bag
Weight :
1.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
30
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Milk Powder |
| Package Size | 50 Kg |
| Country Of Origin | India |
| Grade | Premium |
| Color | Off-white |
| Solubility | High |
| Moisture Content | Low |
| Features | Premium Quality, Long Lasting, Optimum Grade, Pan India Supply |
| Milk Type | Raw Milk |
| Milk Powder Type | Dried Skimmed Milk |
| Flavor | Original |
| Weight | 1.00 Kilograms (kg) |
| Age Group | Old-Aged, Children, Baby, Adults |
| Packaging | Bulk, Bag |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID), Telegraphic Transfer (T/T) |
| Supply Ability | 1000 Per Week |
| Delivery Time | 7 Days |
| Sample Available | No |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | 50 Kg Bags. |
| Main Domestic Market | All India |
| Shipping Type | free |
| Pkg Box Height | 20.00 in |
| Brand Name | Generic |
| Unit Type | Bag/Bags, Bag/Bags, Kilograms |
| Color | Off White |
| Product Unit | 30 Bag/Bags, Bag/Bags, Kilograms |
| Packsize | 1 |
| Price Type | fixed |
| MRP | 413.00 INR |
| Pkg Box Breadth | 20.00 in |
| Weight | 1.00 Kilogram |
| Mop | 30 |
| Price | 350.00 INR (Approx.) |
| Pkg Box Length | 50.00 in |
| Stock Quantity | 150 |
| Moq | 30 |
| GSTIN | 18% |
| Currency | INR |
| Returnable | No |
| Minimum Ordered Packs | 30 |
| Minimum Order Quantity | 30 |
Product Overview
Key Features
Quality : Optimum
Grade : Premium
Package Size : 50 Kg
Country Of Origin : India
Durability : Long Lasting
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Ananta Group has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Dairy Products from Ananta Group at Trade India quality-assured services.
Business Type
Exporter, Service Provider, Supplier, Trading Company
Employee Count
250
Establishment
2009
Working Days
Monday To Sunday
Payment Mode
Letter of Credit (L/C), Letter of Credit at Sight (Sight L/C), Telegraphic Transfer (T/T)
Certification
9001:2008
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Jaipur, Rajasthan
General Manager
Varun Bhardwaj
Address
Ground Floor, CM, Bani Park Jaipur, Rajasthan, 302016, India
milk powder in Jaipur
Report incorrect details

































