
Led Street Light Enclosure Housing - Ms Material, Black Color | Led Lighting, Industrial Usage, Durable Street Light Design
Price: 480.00 INR / Unit
(480.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
8
In Stock
Product Specifications
| Weight | 1.8 kg aEUR" 2.5 kg |
| Usage & Applications | Industrial |
| Mounting Type | Top or side entry |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Features | Corrosion resistant, waterproof design, easy maintenance |
| Color | Black |
| Pole Type | Suitable for round/square poles |
| Thickness | 2.5 mm |
| Product Type | Street Light |
| Material | MS |
| Rated Power | 30W aEUR" 150W |
| Length | 520 mm aEUR" 730 mm |
| Voltage | 220V AC |
| Lighting | LED |
| Input Voltage | 90V aEUR" 300V AC |
| Working Temperature | -20AdegC to +50AdegC |
| Rated Current | 0.18A aEUR" 0.22A |
| Socket | E27/E40 (optional) |
| Height | 110 mm |
| Supply Ability | 1000 Per Week |
| Delivery Time | 7 Seconds |
| Main Domestic Market | All India |
| Price Type | fixed |
| Product Unit | 8 Piece/Pieces |
| Packsize | 1 |
| Price | 480.00 INR (Approx.) |
| Currency | INR |
| Mop | 8 |
| Returnable | No |
| Moq | 8 |
| Stock Quantity | 40 |
| Color | Black |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Minimum Ordered Packs | 8 |
| Minimum Order Quantity | 8 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
80
Establishment
2016
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24CDCPP6633D1ZR
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD, Cash
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24CDCPP6633D1ZR
Ahmedabad, Gujarat
Accepts only Domestic inquiries
Proprietor
Mr Ketan Pansuriya
Members since
3 Years
Address
Plot No. 17 18, Prince Ind Hub, Kuha, Ta Daskroi, Ahmedabad, Gujarat, 382430, India
led light enclosures in Ahmedabad
Report incorrect details





























