
Led Flash Light - Durable Aluminum Body, Compact Size, High Lumen Output | Water-resistant, Long-lasting Battery
Price: 4625.60 INR
(4130.00 INR + 12% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Shape | Cylinder |
| Control Type | Other, Push Button Switch |
| Operating Temperature | -10AdegC to 50AdegC |
| Color | Black |
| Housing | ABS Body |
| Life Span | 30,000 hours |
| Humidity % | 5% - 85% RH |
| Efficiency (%) | >85% |
| Light Color | Cool White |
| Response Time | Instant |
| Current Rating | 600mA |
| Color Temperature | 6000K-6500K |
| Beam | Focused Beam |
| Power Supply | Rechargeable Battery |
| Product Type | LED Flash Light |
| Material | ABS Plastic |
| Base | Handheld |
| Power Factor | >0.9 |
| Input Voltage | 3.7V DC (Rechargeable Battery) |
| Working Temperature | -10AdegC to 50AdegC |
| Lamp Power | 3W |
| Application | Camping, Emergency, Home, Outdoor |
| Size | Compact |
| Dimension (L*W*H) | 140 mm x 40 mm x 40 mm |
| Weight | 160 g |
| LED Type | SMD LED |
| IP Rating | IP44 |
| Price | 4130.00 INR (Approx.) |
| Color Temperature | 6000K-6500K |
| GSTIN | 12% |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Returnable | No |
| Mop | 1 |
| Color | Black |
| Price Type | fixed |
| Currency | INR |
| Light Color | Cool White |
| Packsize | 1 |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Stock Quantity | 100 |
| Moq | 1 |
| Brand Name | GLOBAL TELE COMMUNICATIONS |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
Company Details
Business Type
Exporter, Importer
Employee Count
10
Establishment
2005
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
36AHTPR9067J1ZA
Certification
ISO 9001-2015
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 36AHTPR9067J1ZA
Hyderabad, Telangana
Managing Director
Mr Ganesh Chandu R.
Members since
20 Years
Address
FLAT NO 306, DOOR NO 3-83/1/PC/306, Panchsheel Complex, NIZAMPET. Hyderabad, Telangana, 500090, India
led flashes in Hyderabad
Report incorrect details







































