
Led Flash Ligh - Body Material: Aluminum Alloy Head-abs Body
Price: 1 INR / Number
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Number
Brand Name :
Point Blank
In Stock
Product Specifications
| Product Type | LED Flash Light |
| Material | Aluminum Alloy Head-ABS body |
| Lighting Source | 40W |
| IP Rating | na |
| Power Source | Inbuilt Li Battery (9000mAh) |
| Usage | na |
| Working Voltage | na |
| Battery | na |
| Charging Time | 8 hrs (Approx) Hours |
| Output Power | Inbuilt Li battery (9000mAh) Watt (w) |
| Switch Model | Push button |
| Color Temperature | Black Newton |
| Dimension (L*W*H) | 266(L) x 72 (W) Front Dia x 55 (H) Tail Lamp Dia mm Millimeter (mm) |
| Weight | 615 gms (with Battery) Grams (g) |
| Battery Type | Lithium Ion |
| Lighting Type | White |
| Body Material | Aluminum Alloy Head-ABs body |
| FOB Port | na |
| Payment Terms | Cash on Delivery (COD), Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | 9000 Per Day |
| Delivery Time | 10 Days |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | na |
| Main Export Market(s) | Asia |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | na |
Product Overview
Key Features
Company Details
K T Automation pvt Ltd. one of the RELIABLE automation providers since 1995.K.T Automation (India) is a Dynamic Organization selling High quality products to the corporate world. We have delivered quality products and service is its core strength with experienced engineering.
Business Type
Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler, Retailer, Dealer
Employee Count
20
Establishment
1995
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AAICK7394L1ZW
Payment Mode
Cash in Advance (CID)
Certification
ISO9001:2015
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AAICK7394L1ZW
Vadodara, Gujarat
Accepts only Domestic inquiries
Director
Mr Manish K
Members since
16 Years
Address
D-33, Kamalanjali Complex, Above HDFC Bank, Akota, Vadodara, Gujarat, 390020, India
led flashlight in Vadodara
Report incorrect details




























