
Laparoscopic Urology Working Element
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
5
In Stock
Product Specifications
| Application | Laparoscopic Urological Procedures |
| Weight | Approx. 250 g |
| Material | Stainless Steel |
| Temperature Range | Withstands Autoclave Temperatures up to 134C |
| Shape | Rod-shaped with ergonomic grip |
| Function | Working Element for tissue grasping, cutting or coagulating |
| Suitable For | Hospitals, Surgical Centers |
| Power | Manual (Non-Electric) |
| Use | For reduction and removal of tissue in minimally invasive urology surgeries |
| Color Code | Silver |
| Phase | Single Phase |
| Automation Grade | Manual |
| Height | 17 mm (Handle Height) |
| Product Type | Laparoscopic Urology Working Element |
| Treatment Type | Endoscopic Urology |
| Accuracy | High Precision Control |
| Properties | Reusable, Autoclavable, Non-Corrosive |
| Dimension (L*W*H) | 195 mm x 60 mm x 17 mm (approx.) |
| Humidity Range | Environment Standard Operating Room Humidity |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 100 Per Month |
| Delivery Time | 7 Days |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
18
Establishment
2020
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
07AAECF2753N1ZC
Payment Mode
Cheque/DD, Cash, Wallet & UPI, Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07AAECF2753N1ZC
Delhi, Delhi
Director
Mrs. Ravi Kumar Singh
Address
Plot No. 32, F.I.E., Parparganj Industrial Area, Patparganj Delhi, Delhi, 110092, India
urology equipment in Delhi
Report incorrect details

















