
Indramat Dse1
Price: 18000.00 INR / Piece
(18000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Features | High accuracy, Compact size, Easy installation, Digital control, Reliable performance, Low power consumption |
| Connector Type | 12-pin circular |
| IP Rating | IP54 |
| Color | Black/Grey |
| Feature | High accuracy, robust construction |
| Shape | Rectangular |
| Overheating Protection | Other, No explicit protection |
| Surface Finish | Matte |
| Humidity % | Max. 95% RH (non-condensing) |
| Efficiency | High |
| Operating Temperature | 0C to +40C |
| Mounting Type | Flange Mount |
| Insulation Material | Plastic |
| Product Type | Encoder |
| Application | Feedback systems for servo drives |
| Protection Level | Other, Standard |
| Rated Voltage | 5 V DC |
| Energy Consumption | Low |
| Output Type | Incremental pulse output |
| Dimension (L*W*H) | Approx. 90mm x 50mm x 35mm |
| Weight | 0.25 kg |
| Size | Compact |
| Phase | Single Phase |
| Input Voltage | 5 V DC |
| Connection Type | Circular connector |
| Material | Industrial-grade plastic and metal |
| Payment Terms | Letter of Credit (L/C), Letter of Credit at Sight (Sight L/C), Telegraphic Transfer (T/T), Western Union, Paypal, Others, Delivery Point (DP), Days after Acceptance (DA), Cash in Advance (CID), Cheque, Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | 100 Per Day |
| Delivery Time | 1 Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | AS PER CUSTOMER REQUIRED |
| Main Export Market(s) | Australia, North America, South America, Eastern Europe, Western Europe, Middle East, Africa, Central America, Asia |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | INDRAMAT DSE1 |
| Stock Quantity | 55 |
| Packsize | 1 |
| Price Type | fixed |
| Brand Name | INDRAMAT |
| Price | 18000.00 INR (Approx.) |
| Moq | 1 |
| Currency | INR |
| Returnable | No |
| Mop | 1 |
| Color | Black/Grey |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Product Unit | 15 Piece/Pieces |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Company Details
Business Type
Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler
Employee Count
25
Establishment
1993
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24AGMPL3365M1ZZ
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AGMPL3365M1ZZ
Bhavnagar, Gujarat
Proprietor
Mr Hussain Memon
Members since
8 Years
Address
Opp.Hanumanji Mandir, Vadva Talavadi Main Road, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
Report incorrect details




































