
Indramat Dss-02
Price: 11000.00 INR / Piece
(11000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Features | High speed, Compact design, Reliable operation, Easy to install, Cost-effective, Durable, Industrial-grade, Digital control, Enhanced performance, Modular design |
| Color | Grey |
| Power Factor | 0.95 |
| Insulation Material | Thermoplastic |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Efficiency | >90% |
| Overheating Protection | YES |
| Shape | Rectangular |
| Feature | Compact Design |
| Humidity % | 10-90% RH |
| IP Rating | IP20 |
| Connector Type | Screw Connection |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Operating Temperature | 0C to +45C |
| Product Type | Servo Drive Unit |
| Application | Industrial Automation |
| Protection Level | Other, IP20 |
| Frequency (MHz) | 50 Hz |
| Rated Voltage | 220-240 V |
| Energy Consumption | Low |
| Output Type | Digital |
| Dimension (L*W*H) | 24 cm x 12 cm x 8 cm |
| Weight | 2.5 kg |
| Phase | Single Phase |
| Input Voltage | 220 V AC |
| Size | Standard |
| No Of Poles | 2 |
| Connection Type | Screw Terminal |
| Material | Aluminium Alloy |
| Payment Terms | Telegraphic Transfer (T/T), Paypal, Letter of Credit (L/C), Western Union, Letter of Credit at Sight (Sight L/C), Others, Delivery Point (DP), Days after Acceptance (DA), Cash in Advance (CID), Cheque, Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | 100 Per Day |
| Delivery Time | 1 Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | AS PER CUSTOMER REQUIRED |
| Main Export Market(s) | Australia, North America, Eastern Europe, Western Europe, Central America, Middle East, South America, Asia, Africa |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | INDRAMAT DSS-02 |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Currency | INR |
| Price Type | fixed |
| Stock Quantity | 55 |
| Color | Grey |
| Brand Name | INDRAMAT |
| Moq | 1 |
| Returnable | No |
| Packsize | 1 |
| Price | 11000.00 INR (Approx.) |
| Product Unit | 15 Piece/Pieces |
| Mop | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Company Details
Business Type
Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler
Employee Count
25
Establishment
1993
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24AGMPL3365M1ZZ
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AGMPL3365M1ZZ
Bhavnagar, Gujarat
Proprietor
Mr Hussain Memon
Members since
8 Years
Address
Opp.Hanumanji Mandir, Vadva Talavadi Main Road, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
Report incorrect details




































