
Siemens S7-300 Cpu 313c Plc 6es7 313-5bf03-0ab0
Price: 12000.00 INR
(12000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| IP Rating | IP20 |
| Humidity % | 5% to 95% non-condensing |
| Shape | Rectangular |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Operating Temperature | 0AdegC to +60AdegC |
| Overheating Protection | YES |
| Feature | Integrated Inputs/Outputs, Expandable, High Processing Speed |
| Color | Gray |
| Efficiency | High (Designed for Industrial Use) |
| Insulation Material | Polycarbonate / ABS Mix |
| Surface Finish | Matte |
| Connector Type | Plug-in Connectors |
| Product Type | Programmable Logic Controller (PLC) CPU Module |
| Application | Industrial Automation, Process Control, Factory Automation |
| Protection Level | Other, IP20 |
| Frequency (MHz) | 50/60 Hz |
| Rated Voltage | 24 V DC |
| Energy Consumption | Approx. 3.5 W |
| Output Type | Digital & Analog Outputs |
| Dimension (L*W*H) | 125 mm x 40 mm x 130 mm |
| Weight | Approximately 300 g |
| Size | Standard S7-300 Module Size |
| Input Voltage | 24 V DC |
| Material | Industrial-grade Plastic & Metal Components |
| No Of Poles | Not Applicable (PLC Module) |
| Connection Type | Screw Terminal / Plug-in |
| Main Domestic Market | All India |
| Brand Name | Siemens |
| Price Type | fixed |
| Price | 12000.00 INR (Approx.) |
| Product Unit | 15 Piece/Pieces |
| Mop | 1 |
| Moq | 1 |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Color | Gray |
| Currency | INR |
| Packsize | 1 |
| Stock Quantity | 55 |
| Returnable | No |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
6ES7 313-5BF03-0AB0
Company Details
Business Type
Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler
Employee Count
25
Establishment
1993
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24AGMPL3365M1ZZ
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AGMPL3365M1ZZ
Bhavnagar, Gujarat
Proprietor
Mr Hussain Memon
Members since
8 Years
Address
Opp.Hanumanji Mandir, Vadva Talavadi Main Road, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
siemens plc in Bhavnagar
Report incorrect details





































