
Indramat 246504
Price: 18000.00 INR / Piece
(18000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Features | High performance, Reliable operation, Compact design, Easy installation, Versatile applications, Durable construction, Energy efficient, Low maintenance, Precise control, Advanced features |
| Insulation Material | Thermoplastic |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Humidity % | 5% to 95% non-condensing |
| Connector Type | Plug-in |
| Feature | High Precision Control |
| Efficiency | >90% |
| Surface Finish | Coated |
| Overheating Protection | YES |
| IP Rating | IP20 |
| Color | Grey |
| Shape | Rectangular |
| Power Factor | 0.98 |
| Operating Temperature | 0C to 45C |
| Product Type | Servo Drive Module |
| Application | Industrial Automation |
| Protection Level | Other, Overload Protection |
| Frequency (MHz) | 50/60 Hz |
| Rated Voltage | 230 V AC |
| Energy Consumption | Low Power Consumption |
| Output Type | Analog/Digital |
| Dimension (L*W*H) | 210 x 90 x 60 mm |
| Weight | 1.2 kg |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Phase | Single Phase |
| Size | Standard |
| Connection Type | Screw Terminal |
| Material | Metal and Plastic |
| No Of Poles | 4 |
| Payment Terms | Telegraphic Transfer (T/T), Paypal, Others, Letter of Credit (L/C), Western Union, Letter of Credit at Sight (Sight L/C), Delivery Point (DP), Days after Acceptance (DA), Cash in Advance (CID), Cheque, Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | 100 Per Day |
| Delivery Time | 1 Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | AS PER CUSTOMER REQUIRED |
| Main Export Market(s) | Australia, North America, South America, Eastern Europe, Western Europe, Middle East, Central America, Asia, Africa |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | INDRAMAT 246504 |
| Product Unit | 15 Piece/Pieces |
| Price Type | fixed |
| Brand Name | INDRAMAT |
| Moq | 1 |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Currency | INR |
| Price | 18000.00 INR (Approx.) |
| Returnable | No |
| Color | Grey |
| Stock Quantity | 55 |
| Packsize | 1 |
| Mop | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Company Details
Business Type
Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler
Employee Count
25
Establishment
1993
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24AGMPL3365M1ZZ
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AGMPL3365M1ZZ
Bhavnagar, Gujarat
Proprietor
Mr Hussain Memon
Members since
8 Years
Address
Opp.Hanumanji Mandir, Vadva Talavadi Main Road, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
servo drive repair in Bhavnagar
Report incorrect details



















