
Hdpe Granules - Superior Quality Raw Materials, Market Competitive Rates
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | HDPE |
| Color | White |
| Density | 0.95 g/cm³ |
| Melt Flow Index | 2-5 g/10min |
| Particle Size | 2-5 mm |
| Usage | Injection molding, blow molding, film extrusion |
| Packaging | 25kg bags |
| Features | High density, Durable, Versatile, Recyclable, Cost-effective |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Degree 360 has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Plastic Raw Material in bulk from Degree 360 at Trade India quality-assured products.
Business Type
Supplier, Trading Company
Establishment
2012
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Ahmedabad, Gujarat
Partner
Mr. Darpan V. Patel
Address
No. A-703, naranarayan complex, swastik chaar rasta, Ahmedabad, Gujarat, 360001, India
hdpe granules in Ahmedabad
Report incorrect details
































